Age of Empires: Definitive Edition – RECENZE – Stejně rozbitá jako před 20 lety?

25. 03. 2018 Nikola Štěrbová
1 130 zhlédnutí

Myslím si, že není potřeba nějak dlouze představovat herní sérii Age of Empires. Samotný název napovídá, že jde o strategii a přiznejme si, vyrostla na ní nejedna generace hráčů. Trvalo to 20 let, než si tvůrci řekli, že je čas přivést RTS zpátky k životu. Jako první se převedení na moderní stroje dočkala dvojka Age of Empires, ale nikdo jí nevěnoval moc pozornosti, stejný osud čekal na remaster Age of Mythology. Proto je tady teď Age of Empires: Definitive Edition, aby vtáhla zpátky do svého světa staré fanoušky a nebrala nějaké nové cestou.

Datum vydání: 20.února 2018

Vývojář: Forgotten Empires

Platforma: Microsoft Windows

Jak už jsem naznačila v úvodu, hra Age of Empires byla před 20 lety obrovský úspěch. Přivést takovou hru zpátky k životu není jen tak. Nestačí vyměnit textury jako například u Mafie a opravit pár bugů. Vypadá to, že autoři nechali jenom to nejzákladnější a zbytek se udělal znovu a musím říct, že je to hodně pěkný pohled.

Pokud si pamatujete staré Age of Empires dáte mi za pravdu, že se změnila podstatná část hry. Jako první si všimnete změny GUI (uživatelského rozhraní), dál prošlo změnou stavební menu i ovládání jednotek. Kromě panelů a dalších ovládacích prvků se změnili samotné budovy a mapy. Můžete si přibližovat a oddalovat kameru podle libosti a změnil se maximální počet jednotek, které můžete označit. Některé věci se však nemění!

Originální Age of Emprires byl skvělá hra, na tom se snad shodneme, ale měla spoustu chyb. Můžeme jenom spekulovat proč tomu tak bylo, nicméně si vývojáři řekli, že by bylo dobré přenést je i do Definitive Edition. A pokud jste nehráli původní hru, asi se zasmějete nebo se rozpláčete. Vzpomeňte si na propracovaný strom technologií z Civky teď ho porovnáme s tím, co nabízí hráčům Age of Empires. Žádný ucelený systém totiž hráče nečeká, vylepšení najdete rozházené po budovách bez ladu a skladu. Vlastně si ve skladu můžete vylepšit lučištníky, proč se to nedělá v kasárnách se nikdy nedozvíme. Změny se nedočkaly ani AI kolegové a když najdete jednotku jak glitchuje mezi stromy, prostě ji tam nechte. Hrát tuhle hru je rozhodně zážitek, ale nějak ho nedokážu pojmenovat.

Jako fanoušek, jenž má pořád schované krabicovky všech dílů Age of Empires nemůžu říct, že se mi remaster nelíbí. Vývojáři si rozhodně dali víc práce s předěláním hry než třeba hoši z Rockstaru a jejich GTA: SA „remaster“, ale problém je, že když chcete znovu vydat 20 let starou hru, musí aspoň trochu fungovat. Jste skalní fanoušek serié? Pravděpodobně už hru máte. Hledáte novou strategii a chcete si opravdu zahrát? Kupte si novou Civku, myslím, že budete šťastnější.

Hodnocení 7/10Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2022 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0