Gloomhaven – NOVINKY – Z deskovky na počítače!

14. 11. 2021 Nikola Štěrbová
258 zhlédnutí

Inspirovaná starými hrami, vznikla desková hra Gloomhaven jako taková pocta všem dugeon crawlerům. Hra ušla dlouhou cestu, získala si srdce fanoušků a po letech přesunula postavičky z reálného světa do toho digitálního a dala tak vzniknout jedné z nejlepších her svého žánru.

 • Datum vydání: 20. října 2021
 • Vývojář: Flaming Fowl Studios
 • Platformy: Microsoft Windows, macOS, Linux

Gloomhaven byl už od roku 2017 v Early Accessu a i když ve hře byli ty hlavní mechaniky už tehdy, něco jí pořád chybělo. Takže když tento rok Gloomhaven vyšel jeho kompletní, hotová hra s kampaní, multiplayerem a vším ostatním, nedalo se odmítnout a nepodívat se na ni blíž.

Steam verze hry má jednu obrovskou výhodu už na začátku, nikdo nemusí chystat herní mapu a hledat postavičky, po krátkém loadingu (a při prvním spuštění tutoriálu) hráče hodí rovnou do hry a nezdržuje je. Jednoduše můžete rovnou hrát buď kampaň v singlu nebo s přáteli nebo načíst nějakou z multiplayerových map.

Gloomhaven byl propracovaný už jako deskovka a většina z herního systému se dostala i na obrazovky. Prvním náznakem komplexnosti hry je soubojový systém. Ve hře je hned několik class, každá z nich má speciální karty a má tak jiné výhody. Stejně tak má speciální karty nepřítel a zkombinovat všechno tak, aby se to nakonec obrátilo ve výhodu pro hráče je někdy pěkně těžké.

V podstatě při každém útoku musíte použít oboustrannou kartu, a protože má karta dvě strany, většinou je to něco za něco. Konstantě tak přemýšlíte nad tím, co se vyplatí a jak si neznepříjemnit další útok. Naštěstí se dají herní pravidla i speciální útoky rychle naučit. Většinou metodou pokus omyl, ale nakonec se dostanete k tomu, co chcete.

Gloomhaven je jedna z těch her, na které si rádi zanadáváte, dokáže být nefér, potrápit a nechat vás okusit sladké vítězství. Protože vychází z deskovky, kterou typicky nehrajete sami, myslím si, že je o něco lepší v muliplayeru, jenom proto, že mi to dává větší smysl. Ani kampaň v singlu není špatná a dá se bez větších problémů odehrát, dává vám perfektní příležitost vypadnout ze skutečného světa a nastavit si všechno jenom podle sebe a pro sebe.

Postavy stejně jako herní rozhraní a mapy vypadají graficky skvěle, nic jim nechybí a dokáží hráče vtáhnout. Je to perfektní příklad toho, jak vzít předlohu deskovky a udělat z ní perfektní hru na počítače.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2022 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0