Kde se vzal pojem remaster?

27. 01. 2016 Filip Starý
7 585 zhlédnutí

S pojmem remaster se v současné době setkáváme čím dál častěji, proto není od věci se podívat na původ zmíněného slova a na to, jak velký význam hraje ve vývojářských studiích.

První použití termínu bychom mohli zařadit do hudebního průmyslu. Zde existuje termín master, což je hlavní médium, které obsahuje nahrávky. Od této základní (master) verze jsou odvozeny všechny další a ty jsou poté distribuovány. Poté lze snadno odvodit co pojem remaster znamená zde. Jedná se o převedení (popř. znovuzpracování/vylepšení) master nahrávky do nového a modernějšího kabátu nebo odstranění nežádoucích šumů apod.

V oblasti filmového průmyslu je to podobné. Tvůrci se snaží vylepšit původní starší filmy odstraněním kazů na pásce, zlepšením barev nebo částečným zvýšením rozlišení. Obdobným způsobem lze postupovat i u fotografií, ale samozřejmě remasterovat celý film si žádá víc práce.

Nejrozporuplnějším a zároveň nejnovějším odvětvím pojmu remaster je herní průmysl. Zde narážíme na zajímavou diskuzi. Není totiž zcela jasně stanovené, zda se u her jedná o remaster nebo remake. V herním prostředí se jedná o velmi složitý a komplexní proces zahrnující předělání hudební a vizuální stránky, s kterou je samozřejmě, ve většině případů, potřeba pracovat ve 3D prostoru. Často tak tento proces hraničí s úplným předěláním samotné hry, a proto se někdy používá i pojem remake.

maxresdefault

Ve výsledku tedy záleží na tom, do jaké míry vyšli vývojáři ze starší hry a zdali jenom neupravili výsledné rozlišení pomocí zdvojování pixelů. Ve většině případů si ale herní studia dávají na remasteru záležet. Zdůvodnit to stačí jedním faktem, zisky jednotlivých titulů se totiž ve většině případů po úpravě téměř zdvojnásobují. Remasterují se tedy především starší věci, které byly úspěšné ve své době a i v současnosti jsou předmětem poptávky. To se týká jak hudebních nahrávek tak i počítačových nebo konzolových her a samozřejmě i filmů.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2020 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0