Kolik je her? – TÉMA

09. 11. 2017 Filip Starý
1 114 zhlédnutí

Myslím, že Steam statistikám můžeme bez problémů věřit, a proto by určitě nebylo na škodu z nich vyvodit nějaké závěry. Položme si jednoduchou otázku s nejednoduchou odpovědí. Přibývá stejné procento hráčů jako her na Steamu?

Důvodem k této otázce je zamyšlení se nad novými hrami na Steamu. Letos jich totiž bylo vydáno již přes 6 000, což považuji za rekordní množství. Toto číslo se nám bude zdát ještě vyšší, když vezmeme v úvahu, že dosáhnutí takového počtu v minulosti trvalo téměř deset let, a to v rocích 2005 – 2015. Co za tím stojí? Bylo her vždycky tolik? Má je vůbec kdo hrát?

Jedním z důvodů rapidního nárůstu počtu her je taktéž Steam Direct, který tento rok nahradil Steam Greenlight. To znamená, že nové hry již nemusí procházet procesem schvalování a stačí zaplatit stodolarový poplatek. Ano, i z tohoto důvodu se na Steam dostávají i velmi špatné a nekvalitní hry.

Dalším důvodem i uživatelská přívětivost tvorby samotných her. Enginy již nejsou labyrintem jako tomu bylo dříve a hry může vytvářet již téměř každý. Ve výsledku bohužel i ta největší blbost najde svého kupce a nějaký ten dolar z toho kápne. Vznikají tak dvě rozdílné skupiny. Na jedné straně si můžeme stěžovat, že Steam zaspamují všelijaké blbosti, ale na druhé straně nebylo nikdy lehčí pustit se do tvorby hry, což je určitě snem mnohých hráčů a může z toho vzniknout i úspěšný titul.

Narůstá ale i počet samotných hráčů? To už je otázka, na kterou se hledá odpověď velmi těžko. Díky globalizaci o sobě hráči vědí a už jsou pryč doby, kdy jsme hráli offline tituly zavřeni celé dny doma. Herních akcí přibývá a celý průmysl se popularizuje a tak přeci jenom mnoho hráčů přibývá. Můžeme jít ale ještě více do hloubky a zabývat se samotným pojmem hráč. Je hráčem dospělý člověk, který si v městské hromadné dopravě zapne Fruit Ninju na urychlení cesty? To už by bylo mnohem složitější téma, a proto zůstaneme u statistik, které mluví jasně – her rapidně přibývá a již teď se jimi musíme složitě prohrabávat a občas bohužel přehlédneme kvalitní tituly, které se mezi tím kvantem ztratí.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2022 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0