Retro Friday (3) – TÉMA – Half-Life (Pc)

28. 07. 2017 Ondřej Knap
2 141 zhlédnutí

Původní datum vydání: 19.11.1998
Vývojáři: Valve Software, Gearbox Software
Vydavatel: Valve Software, Sierra Studios, Electronic Arts
Série: Half-Life
Platformy: Microsoft Windows, Playstation 2, Linux, MAC OS X
Žánr: akční, FPS

Opět se po týdnu vracíme k Retro Friday, kdy nás dnes čeká legendární hra, kterou si musel zahrát aspoň jednou každý správný hráč. Half-Life je opravdu nostalgický kousek a jako v předchozích dvou dílech se na něj podíváme z blízka co se historie-hratelnosti-zajímavostí-příběhu týče. Není tedy důvod více otálet a směle do toho.

Představení hry a její vývoj

Half-life je akční počítačová hra, která má prvky sci-fi FPS. Byla vyvinuta firmou Valve Software. První vydání této hry proběhlo v roce 1998. Vydání neměla na starost jen společnost Valve Software, ale také Sierra Software. Hra byla určena pro PC s operačním systémem Microsoft Windows. Byla vydána také pro konzoli Playstation 2 a později v roce 2013 také pro Linux a Mac OS X. Herní engine hry se nazývá GoldSource. Základy tohoto engine jsou z Queka od společnosti id Software. Pro hru Half-life byl engine velmi upravený a navíc také obsahoval části kódu tou dobou novějšího z hry Queak 2.

V roce 2004 byl vydán druhý díl Half-Life 2, který navazoval na příběh první části hry. Celá herní série se stala velmi populární a vznikly stovky modifikací. Mezi ty oficiálně vydané patří Half-Life: Opposing Force, Half-Life: Blue Shift, Counter-Strike, Team Fortress Classic. Co si budeme povídat hra byla i velice kritizována a to především její skriptované části a její prezentace. I přesto hra získala u herních kritiků i samotných hráčů velký obdiv. Byla známa v mnoha herních magazínech a vyhlášena po celém světě jako akční hrou roku či nejlepší hrou všech dob. Významná věc pro celý Half-life byla celková prodejnosti ke dni 16.11.2004, bylo totiž prodáno osm milionů kopií a v prosinci 2008 to bylo už 9,3 milionu kopií celkem od jejího vývoje.

Co se příběhu týče tak děj se odehrává v pouštích Nového Mexika v rozmezí let 2000 až 2009. Ve zdejší poušti se totiž nachází výzkumný komplex pod jménem Black Mesa. Který se asi „néé“ jen tak náhodou podobá skutečnému výzkumnému komplexu v Los Alamos a oblasti 51. Náš hrdina a také hlavní postava za kterou hrajeme je Gordon Freeman, sedmadvacetiletý teoretický fyzik. Freeman, který je také absolventem MIT je povolán jako experimentátor k pokusu pro vytvoření portálu z mimozemského krystalu nalezeného ve zdejší poušti. Tento pokus se ale vymkne kontrole, zničí velkou část Black Mesa a zabije mnoho lidí. Výsledkem nepovedeného pokusu je takzvaně resonanční kaskáda a po celé Zemi jsou vytvořeny teleporty, kterými se ale nekontrolovatelně přemisťují mimozemské bytosti z dimenze Xen. Freeman jako jeden z přeživších, se musí pomocí palných zbraní, energetických zbraní nebo páčidla dostat přes radiací zamořené komplexy Black Mesa. Ve hře čas od času Freeman uvidí tajemného muže v obleku – G-Mana. Ten udělá v závěru hry Gordonovi zajímavou nabídku.

Legendární hra, která měla přes padesát ocenění, je považována za jednu z největších her všech dob a měla jak už jsem tu zde psal k prosinci 2008 9,3 miliónů prodaných kopií. Se také může pyšnit dvěma datadisky, skvělým pokračováním Half-life 2, Half-life 2: Episode One a Half-life 2: Episode Two a mnoha fanoušky. Je to opravdu legenda mezi hrami a vždy si udělám čas si ji zahrát a zase zavzpomínat a vžít se do kůže akčního vědce Gordona Freemana. Je dobré se také zmínit o skvělém remasteru Half-life, který je pod názvem Black Mesa. Half-life a jeho série si musela udělat místo v herním srdci opravdu každého.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0