Srovnání herní série GTA – TÉMA – část 3.

GTA 4

Návrat do Liberty City – čtyři roky po tom, co si hráči odskočili z Liberty City (GTA 3) na Floridu do Vice City a poté do San Andreas, se děj vrací zpátky do Liberty City, jehož předlohou je New York. V roce 2008 vyšel všemi očekávaný čtvrtý díl úspěšné herní série Grand Theft Auto. Pro velký úspěch někdy bývá tento díl označován také jako Hra roku 2008.

Město je rozčleněno do tří ostrovů a pár malých k nim. Celé město je propojeno husou sítí dálnic. A podobnost k New Yorku? Ta není náhodná. Mezi tyto malé ostrovy patří také ostrov, kde umístěna Socha Štěstí, napodobenina americké Sochy Svobody.

Hlavní hrdina, Niko Bellic, tentokrát přistěhovalec ze Srbska, bývalý voják a pašerák. Hlavní postava je v tomto díle charakterizována jako samotářská, uzavřená a pesimistická. Niko, není sympatický ani charismatický. Na druhou stranu pro své přátele a nejbližší udělal hodně a nezradil by je. Do Liberty City přijíždí na pozvání svého nepříliš úspěšného bratrance Romana. Postupně se zamotává do problémů, nakonec příběhu však se stáhne z veškerého zločineckého života, žije v ústraní a odpočívá. Rozjezd hry je pozvolný – vývojáři postupovali tak, aby si nejen hlavní postava, ale i hráč osvojil znalost města a poté postoupil dále. Začíná se tedy malými bezvýznamnými misemi a poté následují ty obtížnější. Příběh celé hry je její nejsilnější stránkou. Hráč má potom pocit, že všechno se děje v rámci jednoho uceleného příběhu a vedlejší mise potom bere jako samozřejmost.

GTA 4

Realističtější město – Liberty City je oproti předchozím dílům realističtější. Na ulicích se vyskytují semafory, sloupy, popelnice, poštovní schránky, hydranty, stánky s hot dogy, stánky s obrazy, reklamy a mnoho dalšího, co můžeme na ulici najít. Město je také realističtější kvůli různým situacím, co se zde odehrávají. Nejen, že bourají auta, po chodnících se honí gangsteři, lidé si zavazují tkaničku, kouří, pijí kávu nebo dokonce telefonují. Pokud začne pršet, lidé vytáhnou deštník. Atmosféru dokonale dokreslují povalující se bezdomovci v parcích. Realisticky také působí různé výmoly na silnici, záplaty nebo kouřící kanály – prostě realita metropole, jak má být. Složení obyvatelstva je také velmi rozmanité, takže člověk nikdy neví, jakou řeč na ulici hráč zrovna uslyší. Existují zde i čtvrti různých národností, takže se může stát, že hráč zabloudí do ruského obchodu s oblečením a uvidí nápisy v azbuce.

Široká nabídka vozidel – z předchozích dílů GTA tu snad ani žádné vozidlo nezahlédneme, jak to měli vývojáři ve zvyku v předchozích verzích. Můžeme si tu však vybrat širokou řádku vozů – od těch úplně nejstarších, přes standartní modely aut, offroady, až po limuzíny a náklaďáky. Nechybí ani zmrzlinář. Vozidla jsou také realističtější – můžeme si je ušpinit od bláta a můžeme je také umýt v myčce. Destrukce automobilů je také velmi realistická, a auto nevybouchne pokaždé – ve většině případů prostě jen nejde nastartovat a dál nejede.

Fyzika – oproti San Andreas je velkou změnou k lepšímu. Fyzika právě stojí za „zlidštěním“ celého herního prostředí. Vozidla už nejsou tak „poslušná“ jako v předchozích dílech GTA a při větších rychlostech si budeme muset dávat pozor. Vozidla jdou v GTA 4 často do smyku. Posun v řízení vozidel je také znatelnější. Pokud začne pršet, přilnavost vozidla k vozovce se výrazně zhorší. Model poškození vozidel také prošel velkým pokrokem. Pokud narazíme ve velké rychlosti, tak se může stát, že ani čelní sklo hlavního hrdinu nezachrání a prostě vyletí ven. Výrazně to zhorší také jeho zdravotní stav. Ostatní účastníci provozu jsou na tom hůře – větší náraz pro ně může znamenat i smrt. V lepším případě vstanou a odkulhají pryč. Stejné je to také s chodci. Střelíme-li chodce na ulici do nohy, spadne, po chvíli vstane a odkulhá. Jednoduše řečeno – zhoršující zdravotní stav je na postavách viditelný.

Grafika – Novinkou v této hře, které poznaly předchozí verze až po předělání. Jedná se o nový vykreslovací engine RAGE (Rockstar Advanced Game Engine). Tento engine byl použit i ve hře Table Tennis od Rockstarsů. RAGE spolupracuje s fyzikálním enginem Euphoria od NaturalMotion, který zajistil mnohem realističtější fyziku a pohyby ve hře. Některé grafické efekty kazí dojem z na první pohled hezké grafiky. Jedná se o různé stíny, světelné efekty, anomálie a naskakování low-res místo hi-res textur.

HW nároky – faux pass – nikdo nečekal, že bude hrát GTA 4 na plné detaily, ale skutečné faux pass pro autory nastalo ve chvíli, kdy mnoho lidí tuto hru ani nespustilo. Vysoké nároky jsou pochopitelné s velkou rozlohou města, ale nikdo nečekal, že lepší hardware to nezvládne. Hardwarové nároky patří také mezi zápory této hry. Pro většinu hráčů jsou minimální požadavky snesitelné, nastavené na minimální nastavení detailů. Zahrát si GTA 4 na vysoké nastavení detailů mohou pouze vlastníci čtyřjádrového procesoru nebo vyšších. Nejvíce také záleží, jako u většiny her, na výkonu grafické karty.

GTA 4

Rockstar Games Social Club – už při instalaci celé si můžeme všimnout programu, který se nám snaží nainstalovat ještě před samotnou instalací hry. Pro většinu hráčů, kteří hrají single player obtěžující aplikace, pro ty, kteří si chtějí zahrát multiplayer utrpení. Nejen, že vyžaduje registraci, ale při hraní také často padá. A takových hráčů není málo. Naštěstí vývojáři z Rockstarsu reagovali a v opravném balíčku je tento program odinstalován.

GTA 5

Další návrat – samotná série GTA, která vychází od roku 1998, za sedmnáct let prošla řadou změn. První dvě verze nám nabídly pohled z ptačí perspektivy, zlomový přechod se udál s vydáním třetí verze, kdy jsme mohli hrát ve 3D. V pátém díle se opět jako v předchozích odehrává příběhová linie. Jsou tam však tři hlavní postavy – Michael, Franklin a Trevor. Každá má svůj život a příběh, ale zároveň jsou součástí jednoho příběhu – toho hlavního. Příběh se nemusí ani opakovat, protože si sami zvolíme, jak budeme pokračovat. Opět jde o hru s nejvyšší mírou svobody. Zní to jakoby vývojáři jen remasterovali GTA San Andreas. Ovšem, tentokrát se jedná jen o rozlehlou metropoli Los Santos. A tato herní metropole se podobá reálnému Los Angeles docela věrohodně.

GTA 5

Vylepšení – technické zpracování je opět propracovanější, než u předchozího čtvrtého dílu. Je to především možnost většího rozlišení, daleko detailnější grafika, která je také uhlazenější. Textury jsou ostřejší, reálnější efekty počasí a dohlednost větší.

Dalším vylepšením, které mění GTA jako takové je pohled z první osoby, jak je tomu u jakýchkoliv stříleček. Pohled je však plnohodnotný, protože veškeré dopravní prostředky – od lodí až po helikoptéry – mají velice detailně propracovaný interiér. Není se tedy čeho obávat.

Pokud si však někdo bude chtít zahrát GTA 5, bude si muset pořídit skutečně výkonný počítač.

GTA 5

Je zřejmé, že tato herní série doznala od vydání svých prvních dílu, která byly v 2D grafice, výrazné změny. Přelomovým bodem bylo vydání GTA 3, které bylo vytvořeno v 3D grafice. Dále větších změn doznala herní série při vydání GTA 4, na který vývojáři aplikovali nový herní engine. V průběhu celé docházelo k výraznému vývoji umělé inteligence chování herních postav, ale také zvuku. Samozřejmostí je, že také s náročností stoupaly i hardwarové nároky, což někteří hráči nelibě nesou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *