Srovnání herních časopisů LEVEL a SCORE – TÉMA

24. 08. 2015 David Strnad
3 588 zhlédnutí

Ačkoli název článku jasně vypovídá o tom, že budu především srovnávat dva největší herní magazíny této doby v Česku, nepovím vám, který mi přijde jednoznačně lepší. Důvodů k tomu mám hned několik. Za prvé, nechci žádnému z nich dělat reklamu a nabádat vás tím ke koupi jednoho či druhého. Ovšem hlavně si myslím, že oba jsou ve svých kvalitách zhruba stejně vyrovnaní – jeden nabídne lepší témata pro články, druhý vás zase ohromí novinkami, co ten první nepřinesl. Nedá se tedy přesně říct, že LEVEL vítězí nad časopisem SCORE a naopak… Ale proč potom vůbec tento článek píšu, když neurčím jasného vítěze? Prostě bych vám rád přiblížil, na jakých frontách který jasně vede a co od něj máte čekat, než si jeden z těchto časopisů koupíte. Herní časopisy, totiž stejně jako všechny ostatní publikace, trpí oproti internetu jednou zásadní vadou; vyjdou jen jednou za měsíc a poté, když už je máte přečtené, musíte třicet dní čekat, než se vám znovu dostanou do rukou. Někdy samozřejmě i déle – minulé SCORE nestihlo uzávěrku včas, takže se na stáncích objevilo více než čtrnáct dní po slibovaném datu.

2041-level

Oba časopisy, vycházející jednou měsíčně, se v zásadě liší především cenou. Zatímco LEVEL vás vyjde asi na necelou stovku, za SCORE vypláznete jednou tolik. Důvod tohoto opravdu markantního rozdílu je však nepřehlédnutelný; ve SCORE jednak najdete snad jednou tolik obrázků, má barevnější a celkově hezčí design (tedy alespoň pro mě), ale především, prolistujete se více než sto třiceti stranami a také při jeho koupi získáte minimálně dvě plné hry. Právě kvůli poslednímu minulý měsíc dorazilo na stánky tak pozdě. Sjednávání plných her totiž není procházkou po růžové zahradě, jak nás šéfredaktor v nejnovějším úvodníku přesvědčuje. Výše jmenovaného ale LEVEL dosahuje jen z poloviny. Plné hry před takřka rokem úplně vypustil, přičemž počet stran každého čísla se pohybuje okolo 114. A právě tyto údaje, ať už je některý z magazínů postrádá či ne, určují poměrně vysokou cenu.

score-zahlavi-dva

Zmínil jsem se tu o designu, ale opravdu v tomto ohledu SCORE překonává LEVEL? Pro odpověď na tuto otázku zajdeme až do let minulých, kdy druhý zmíněný, ten na L, ještě vycházel s jiným složením redakce. Tehdejší vzhled stran mi připadal daleko účelnější a pěknější, než ten, co časopis používá dnes. Články se otiskují na bílém pozadí, nezřídka doplněném barevnými obdélníky s glosami a fotografiemi. Sice to splňuje účel čistého vzhledu, ovšem SCORE na druhou stranu vypadá daleko originálněji. Každý článek má v něm úplně jinou barevnou šablonu, nehledě na podle mého o dost lepší systém hodnocení. K tomu se dostaneme později. SCORE tuto metu vyhrává na plné čáře.

časopis level

Dalo by se však dost dlouho spekulovat, zda si ho někteří nekupují jen pro plné hry, a poté časopis nevzrušeně odhodí do kouta. Možná, že někteří, trochu mladší fanoušci, to opravdu praktikují, například mě ale nevadilo, když LEVEL nadobro zrušil plné hry. V první řadě si totiž časopisy kupujeme hlavně kvůli obsahu a ne přidané hodnotě, jako jsou tyhle DVD. Pro účely hraní si raději tu hru koupím, než abych investoval do časopisu, který si stejně nepřečtu (u mě však spíš platí, že si přečtu časopis, než abych instaloval plnou hru – nevím, jak to děláte vy; svěřte se do komentářů).

A teď konečně k systému hodnocení. Ani jeden z těchto časopisů nehodnotí hry stejným způsobem, jako náš server, tedy od jedné do deseti. SCORE dává hrám procentuální hodnocení, LEVEL zase známkuje v pěti stupních od ODPAD, NIC MOC, DOBRÁ, VÝBORNÁ a NÁŘEZ. Osobně si myslím, že hodnocení LEVELU zní už na první pohled (tedy spíš poslech) dost originálně, protože si díky němu uvědomíte, jak moc se dá oživit recenze takovýmto hodnocením. To procentuální ale na druhou stranu přesněji ohodnotí danou hru. V tomto si už holt musíme vybrat všichni za sebe, co se nám víc líbí. Mně osobně tedy mnohem zaujalo hodnocení LEVELU, které se navíc postupem času měnilo. Ale ani na tom od SCORE nevidím nic špatného…

score_1301

Oba časopisy nabízejí nepřeberné množství článků, u kterých si vybere nejspíš úplně každý. SCORE rovněž v každém čísle věnuje dvojstranu Kulturnímu přehledu, kde recenzuje všemožné komiksy, filmy a knihy. V počtu rubrik možná SCORE převahuje, ale LEVEL zase nabízí celkově originálnější rubriky, kupříkladu Reaktor se mi zamlouvá, jako nic z celého časopisu. Ovšem na druhou stranu, LEVEL postrádá rubriku ZOOM, jež nám přibližuje hry, které ještě tvůrci nevydali – jedná se vlastně o takový Preview.

SHRNUTÍ:

Ať už zvolíte jeden, nebo druhý herní časopis, rozhodně neuděláte špatně. Třebaže vaše peněženka po nákupu notně zapláče, budete skvěle informování o tom, co se na počítačové scéně událo tentokrát. Pro aktuálnější informace ale raději navštivte české weby. Nedalo by se říct, že časopisy podávají zastaralé zprávy, jsou spíš zaměřené na tematické články, podle čehož také vypadá jejich obsah. Nutno však podotknout, že to, co měsíčně vychází na stáncích, jinde vůbec nenajdete. Proto vám doporučuju, občas si jeden nebo klidně i dva herní časopisy koupit, abyste si udělali obrázek, jaké herní záležitosti zkusit tentokrát.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2019 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0