ZPÁTKY DO MINULOSTI – System Shock 2 – Střelba v kůži kyborga

19. 11. 2015 Samuel Pacek
1 585 zhlédnutí

Herním trhem v roce 1994 značně zatřásl příchod System Shocku, jenž na konci onoho roku, dovršil rekordních 170000 prodaných kusů. Vývojáři z Looking Glass Studios se nacházeli ve složité situaci, pustit se do pokračovaní či nikoliv? Tuto otázku zodpověděli po 5 letech šokujícím vydáním System Shocku 2. Nikdo totiž netušil, že byla „dvojka“ v tichosti ve vývoji a tak, její náhle zjevení na herním trhu způsobilo značný rozruch. Ukázalo se to nejen na prodejích, ale i na hodnocení kritiků. Celkové hodnocení 92/100 na Metacritic, mluví za své. V roce 2013 se objevil na Mac OS X a rok později na Linux. Letos v listopadu Night Dive Studios ohlásilo „možný“ vývoj třetího dílu.

Příběh nás zavádí na průzkumnou loď, kde jakožto voják ve výcviku působíte a zúčastňujete se probíhajících výzkumů. Vesmírnou idylu avšak, naruší sled nepříjemných události, který způsobí amnézii hlavního hrdiny.  V průběhu spánku, nám doktorka Janice Polito„shodou náhod“ implementovala kybernetické neurální rozhraní, které je tak trochu nelegální. Aneb udělala z nás kyborga bez našeho svolení. Tudíž se ocitáme na polorozpadlém korábu s kybernetickou půlkou hlavy a nevíme o co go. Z čista jasna se nám ozve naše „kamarádka“ doktorka, která nám popisuje, co se v průběhu naší nepřítomnosti stalo a vyžaduje setkání na palubě číslo 4. Tímto momentem se vydáváme do spárů kybernetického světa.

shock2202007-07-262020-45-04-04

Podobně jako u svého předchůdce, je System Shock 2 směsicí akčního RPG a hororu. Vývojářům se povedlo pomocí designového renderu, dosáhnout líbivé střílečky z prvního pohledu, doplněnou o úpravu postavy s vývojovým systémem, kdy hráč má možnost si vylepšovat dovednosti hlavního hrdiny. O minulosti se dozvídáme skrze audio záznamy, které jsou doprovázeny animacemi duchů, jež odhalují, co se v dané situaci stalo .

Na začátku hry máme možnost si vybrat ze tří kariérních tříd – Mariňák, Důstojník námořnictva a Agent OSA. Samozřejmě každá třída nabízí rozdílné výhody. Mariňák, odborník přes zbraně, využívá střelné zbraně k eliminaci nepřátel. Důstojník námořnictva, zkušený inženýr, používá dovednosti získané z boje o přežití. Agent OSA, mistr myšlenkových pochodů, si hraje s myslí protivníků ve svůj prospěch.

shock2mod

Ačkoliv System Shock 2 je už šestnáct let starý titul, stále má, co říct. Neuchvátí sice svou grafikou, ale zaujme dobře napsaným příběhem, který položil základy světa Bioshock. Ať už jste fandové sci-fi či nikoliv, rozhodně dejte titulu šanci, patří totiž mezi herní „klasiku“.

 Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0