Za prehistorií v ARK: Survival Evolved – NOVINKY

11. 10. 2015 David Strnad
1 235 zhlédnutí

Během července spustili tvůrci ze studií Wildcard a Instinct Games early access verzi svého titulu, survivalové hry ARK. Používá technologii Unreal Engine 4, což se v době nové generace hardwaru zdá přinejmenším chvalitebné. O necelého čtvrt roku později ARK sesbíral miliony hráčů, jež dali tvůrcům jasně najevo, že se hra těší oblíbenosti. Takových prodejů se mnoho titulů v Steam Early Accessu nedočká, takže se tvůrci bezpochyby tetelí blahem. Na rovinu si můžeme přiznat, že kdyby hře chyběly značné kvality, nekupovaly by ji takové masy lidí. Co ale stojí za mírou popularity? Podle mě hráče už odedávna přitahuje motiv oživlé prehistorie – ARK se volně inspiruje Jurským parkem. Rozhlehlý ostrov okupují formy života, které na Zemi vyhynuly před desítkami miliony let. Přestože Ark trpí mnoha vadami, kvůli nimž se možná naštvete, nelze mu upřít vizi, s jakou se hraje.

ark 3

Early Acces, nebo také předběžný přístup distribuce Steam si oblíbilo celé spektrum videoherní branže, včetně hráčů a vývojářů. Své štěstí na něm zkouší nejen malí vývojáři a právě díky němu se rozhodlo, jak dopadne spousta ambiciózních projektů. ARK díky němu uspěl, což přičítáme jednak motivu (obdoba Jurského parku zní skvěle), z velké části hernímu enginu (s jehož pomocí hra obstojí ve srovnání grafických zpracování), ale nejvíc hratelnosti. ARK se totiž v lecčems podobá slavnému Minecraftu, kombinace přežití a prehistorie mu tak dává velké naděje.

Abyste přežili minimálně týden, postavíte si dřevěnou boudu – vaši skromnou základu. V té si skladujete potřebné suroviny, pro něž se mnohdy vydáte tam, kde čeká smrt. Ostrov ARK se hemží exotickými zvířaty, mezi nimiž nechybí dinosauři, obří hmyz, vyhynulí ptáci a všelijaká havěť. Takové nestvůry můžete dokonce ochočit, jenže za pomoci nepřeberného množství času; nebo dalších hráčů. Ano, tuto hru doporučujeme hlavně lidem, co strpí ostatní hráče ve hře (nebo rádi spouští singleplayer). Někdy se ale hodí, když vám ostatní pomůžou, třeba během prvních kroků nebo zmiňovaného ochočování. To probíhá v rychlém tempu. První krok učiníte tak, že ono zvíře omráčíte a potom už jej stačí krmit bylinkami, dokud se k vám nepřidá. Nezapomínejte, že ochočení trvá v řádech několika hodin.

ark 2

Tím naznačuji, že celá hra shrábne většinu volného času, pokud jím disponujete. Vezme vám ho těžba, craftování (neboli vytváření nových surovin a předmětů), lov a průzkum herního světa. Zasazení přibližného letopočtu se těžko určuje, protože samotný děj nic nenaznačuje. V ARKu zkrátka chybí jakýkoli příběh. Vznikly ovšem jisté spekulace, podle kterých na ostrově ARK mimozemské bytosti chovají nespočet vyhynulých druhů, samozřejmě i člověka, což dokazuje přítomnost zvláštních monumentů. A možná se podivíte, avšak mezi zbraněmi se časem ukáže i automatizovaná puška, tu si můžete vyrobit sami. Přes podivné kombinace dinosaurů, mimozemských bytostí a sci-fi se ARK prezentuje dost odměřeně. Jistě, pořád se nachází ve fázi vývoje (datum vydání tvůrci určili na červen 2016), už nyní se navzdory tomu hraje bez větších problémů.

ark 4

Jedinou výtku bych přece viděl a to ve špatné optimalizaci. Ani silné stroje si nemohou dovolit vysoké detaily, ale vzhledem k několika měsícům vývoje se tento nedostatek opraví, snad už brzy.

Osobně se na další vývoj ARKu nemůžu dočkat, stále něco potřebuje opravit. V rámci her předběžného přístupu zajímavější titul neexistuje.Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2020 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0