ZPÁTKY DO MINULOSTI – Broken Sword: The Shadow of the Templars – Po stopách templářů

28. 10. 2015 Samuel Pacek
1 273 zhlédnutí

V předchozích retrospektivních článcích jsme si již vyprávěli o akční střílečce a RPG, avšak žánr adventury jsme nechali ladem, proto tuto „nedbalost“ dnes napravíme. Broken Sword: The Shadow of the Templars je ideálním představitelem a dokonce i značným průkopníkem žánru adventury.  Její záhadné objevení na herním trhu roku 1996 způsobilo značný rozruch, který zapříčinil úplné vyprodání všech nosičů (PC, PS1)  až téměř do Vánoc. Samotná hra si vysloužila samolepku „Nejlepší adventura 1996“ a dodnes se bere příkladem jako ukázková adventura.

 wpid-photo-jun-7-2012-803-pm

Příběh není na první pohled nijak složitý, ale jak už to bývá u adventur, zápletka vše zkomplikuje. Děj začíná „nevinným“ interview s „milovaným“ státníkem, jenž je před rozhovorem zavražděn, záhadným mužem v převleku. O několik hodin později onen záhadný muž spáchá teroristický útok na jednu pařížskou kavárnu. Sled těchto dvou „náhodných“ událostí dá dohromady naše velmi známe ústřední duo – George Stobbart a Nicole Collard. Dvě naprosto protichůdné osobnosti, které se při vyšetřovaní skvěle doplňují. George představuje kritické myšlení a Nicole intelekt. S obyčejné vraždy se tak stává honba za templářským pokladem.

bapho1review9

Broken Sword je klasická 2D adventura z pohledu třetí osoby. Hráč používá point-and-click rozhraní k interakci s prostředím a k pohybu hlavního protagonisty v herním světě. Abychom vyřešili puzzle či pokročili ve hře dál, musíme sbírat předměty, jež následně kombinujeme s jinými, popř. je předáváme ostatním postavám. Hlavní postavy konverzují díky dialogovému stromu (viz.obrázek), který je zde nahrazen obrázky pro snazší orientaci v ději. Na rozdíl od většiny adventur, hlavní hrdina může zemřít, po smrti jste přesunuti na poslední kontrolní bod.

BrokenSwordWiiDS

Revolution Software koneckonců ukázal jak má vypadat moderní adventura. Remaster z roku 2009 potvrdil zájem fanoušků, ale také i kritiků o sérii Broken Sword, proto titul později vyšel na mobilní zařízení. Hra je ideálním společníkem na sychravé podzimní večery. Ponořit se do záhadné vraždy a nalézt dávno zapomenutý templářský poklad zní určitě lákavě, proto neváhejte a pusťte se do řešení ihned!Elektronický časopis GAMING

E-časopis GAMING

Přidejte se k nám!

 • Partneři webu

  Grunex - PC hry, turnaje v PC hrách, internetová televize, hry zdarma

  Rewiz.eu Projekt na rozvoj a podporu elektronického športu

  Veterans - CZ/SK gaming community

  Akreditované IT kurzy a školenia

  AndreewCZ

  Copyright © 2015–2021 GamingSite.cz, všechna práva vyhrazena, ISSN 2464-661X, podléhá licenci CC BY-ND 4.0