1428: Shadows over Silesia – Husitské dobrodružství od českých vývojářů!

Historie našeho národa je bohatá, dlouhá, mnohdy náročná a hlavně krvavá. Zvlášť pokud mluvíme o temném středověku, rozdělené Evropě a husitech. Adventura 1428: Shadows over Silesia si bere trochu té temné atmosféry a přidává k už tak špatnému období trochu fantasy, aby nebylo málo problémů.

  • Datum vydání: 4. října 2022
  • Vývojář: KUBI Games
  • Platformy: Microsoft Windows

1428 je hra zasažená mezi husitské války a mocenské boje o Evropu a přitom se samotného velkého dění moc nezúčastníte. Tažení napříč Slezskem pod vlajkou s kalichem je jenom pozadí. Do popředí se dostává okultní boj s posluhovači ďábla.

Antikrist se chystá na zem a dvojice hlavních hrdinů mu v tom musí zabránit. Na jedné straně je husita Hynek, který by prodal vlastní matku, kdyby se mu snad naskytla příležitost. A jeho pravý opak, rytíř Lothar. Tihle dva nám odhalují nejen tajemství a společně s nimi prožíváme příběhové zvraty.

Low poly akční adventura na první pohled ukazuje, že nejde o nic ve stylu Kingdom Come a to nejen po grafické stránce. Tahle adventura střídá stealth pasáže s přemírou akce v šermířských soubojích. A já osobně asi nejsem úplně takový fanoušek.

Proč? Hra je plná hádanek, stejně jako jiné adventury. Hádanky v ní spojuje především jejich obtížnost. Nedává vám nic zadarmo. A řešit jednotlivé puzzly není žádná procházka. Takže se v jednu chvíli soustředíte na problém před vámi, jenom abyste v té další museli tasit meč a prořezávali se těžkopádným soubojem. Vývojáři v traileru slibují náročné souboje, ale když si vezmete, že máte jeden blok a jeden útok, napadají mě jiná slova.

No a potom je tady stealth část, která už je podle mě přidaná jenom tak navrch, aby bylo co dělat. Hlavní hrdinové se ve stealth pasážích musí vyhýbat zornému poli nepřátel, zastoupeným červeným kuželem a nedá se říct, že by AI hry vidělo to stejné, co hráč na obrazovce. A když se nepřítel rozhodne, že vás vidí, tak vás prostě vidí a je jedno, kde se schováváte.

Stranou těchhle problémů, je 1428: Shadows over Silesia opravdu působivým dílem. Vývojáři si pohráli s herním světem a soustředili se i na nejmenší detaily. A především po příběhové stránce je o co stát. Nehledejte tady moc historických faktů a nechte se vtáhnout do připraveného světa a budete spokojeni. Teda, když se nebudete moc dívat na všechny ty polygony. Chápu, že jde o indie projekt, ale možná by adventuře s takhle temných zasazením a příběhem slušeli spíš tahy štětcem a něco trochu detailnějšího. Ale to je čistě subjektivní.

Hodnocení 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *