80 Days – MOBILNÍ HRY – Z mobilu na PC?

80 Days o sobě hodně vypovídá už názvem hry. Hráč se vydává na dobrodružnou cestu kolem světa, na kterou má pouhých 80 dní. Můžete rovnou zapomenout na courání po památkách a čekání ve frontách na nejrůznější atrakce, tady se počítá každá minuta. A protože hra zabodovala na mobilních zařízeních, dočkala se vlastní Steam verze.

  • Datum vydání: 29. září 2015
  • Vývojář: Inkle Ltd., Cape Guy Ltd.
  • Platformy: iOS, Android, Microsoft Windows, Nintendo Switch

Stejně jako ve Vernově knižní předloze, i náš příběh začíná v Londýně. Pan Fogg se vrací z klubu, ve kterém už stihl přijmout neobyčejnou sázku a je načase sbalit si kufry a vydat se do přístavu, další zastávkou je Paříž.

80 Days předkládá hráčům hodně textu a každých pár řádků narazíte na zdánlivě bezvýznamné rozhodnutí. Hra si pamatuje všechna vaše rozhodnutí a dříve nebo později vám to připomene. Nálož textu ale není to jediné, o co se hráč musí starat. V horní části obrazovky jsou ukazatele zdraví pana Fogga, jeho finance a počet uplynulých dnů od přijetí sázky.

Hráč musí vždycky promyslet, kterou cestou se vydat s ohledem na zmíněné ukazatele. Můžete si vybrat finančně nenáročnou cestu, a přitom ztratit polovinu Foggova zdraví. Při příštím takovém pokusu může Foggovo zdraví ještě klesnout a vy budete nuceni několik dní čekat, než se panu Foggovi udělá lépe. A protože cestování v 19. století nebylo nejrychlejší, nemůžete si dovolit ztratit ani jediný den. Na druhou stranu bez financí se o moc dál nedostanete, takže musíte hledat kompromisy.

80 Days dokáže hráče pohltit skvěle napsaným příběhem a krásnou grafikou. Navíc hráč neustále něco rozhoduje a sám proto nechce spustit oči z obrazovky, tedy z té mobilní. U počítačů je to trošku jinak.

PC verze se bohužel nedočkala žádného upgradu. Zatímco na mobilu dáte nějakých 80 korun za opravdu skvělou hru, kterou budete hrát několikrát, na PC to nefunguje. Kromě nepohodlného tahání myši po obrazovce si všimnete i „divného“ rozložení textu. A aby toho nebylo málo začne vám vadit, že hra nemá dabing. Na mobilu si prostě pustíte písničky, a zatímco čekáte na autobus nebo vlak, užijete si steampunkové dobrodružství, když sedíte doma u počítače, čekáte trochu pohodlnější zážitek.

80 Days je skvělá hra ať už si vyberete kteroukoliv platformu. Je možné, že si prostě chcete vychutnat příběhy všech postav ze hry v pohodlí domova a vůbec vám nevadí připlatit si na Steamu (10,79€). A stejně tak je možné, že dáte přednost mobilní verzi, kterou si budete nosit všude s sebou. Tak jako tak si pořídíte originálně zpracovaný klasický příběh a možná se i něco přiučíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.