Agony – RECENZE – Slabý příběh i zpracování!

Agony je hororová hra, kontroverzní hned v několika ohledech. Tvůrci ze studia Madmind Studio už od oznámení hry slibovali opravdový zážitek z pekla. Hráči se těšili na všechny nechutnosti, které si jen dovedli představit a plánovali si virtuální výlet do míst, o kterých se jim ani nesnilo. Bohužel se brzy po vydání ukázalo, že jediné, co hráče vyděsí je hratelnost a bugy.

Datum vydání: 29. května 2018

Vývojář: Madmind Studio

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

Hra začíná tím, že se hlavní protagonista objeví v pekle. Jako ve většině hororových her nevíte, proč tam jste, kdo jste nebo co máte dělat. Zdá se, že pro ostatní v pekle jste známá firma a dávají vám to náležitě sežrat. Vzhledem k tomu, že Agony měla být hororová adventura, čekala jsem, že hratelnost ustoupí příběhu. Nemám ale pocit, že by tomu tak bylo.

Prvním úkolem je najít tři srdce (protože různé části těl a orgány se prostě válí všude kolem) a vyrovnat s jejich pomocí ramena vah. Už tady hráči zjistí, že postava se neovládá úplně nejlíp, běhat vydrží asi 2 sekundy a zasekne se o každou „překážku“ na cestě. Když už jsem zmínila běhání, nemůžu zapomenout na zadržování dechu. Čekali byste, že ve hře, ve které se máte schovávat před démony a dalším pekelným potěrem, vám k tomu dají tvůrci prostředky. Jenže pekelníci vás nechají na pokoji jenom když se schováte a zadržíte dech. Hlavní protagonista vydrží nedýchat asi stejně dlouho jako utíkat a celý koncept stealhtu v Agony jde do háje. Občas dostanete sklil point a můžete si zvýšit právě kapacitu plic, ale problém je, že se k tomu nejdřív musíte dostat.

Jednu chvíli jsem si říkala, že možná právě tohle byl záměr tvůrců. Nechat zhýčkané hráče trpět. Jen ať běhají mezi řadami penisů a rozsápaných těl a přichází o rozum. Bohužel to vypadá, že záměr tvůrců byl jiný a velká část hry prostě nefunguje tak, jak by měla.

Po grafické stránce se hra určitě povedla. Je až obdivuhodné, jak detailně tvůrci prezentují svoji vizi pekla. Rozhodně tady na hráče spousta míst k objevení. A pokud jste ten typ člověk, možná najdete i něco ke kochání. Problém je, že se tak z hororu stává walking simulátor.

Něco, co mě opravdu nadchlo byl konec hry. Nejen že konečné rozuzlení a šance pochopit, co jste poslední 10 hodin dělali stojí za to, otevře se vám nová hratelná „postava“. Můžete si celé to utrpení projít znovu, tentokrát v kůži sukuby. Ta je rychlá a může se celkem efektivně bránit.

Agony je plná zajímavých nápadů. Jako například zapamatování si různých symbolů a jejich pozdější použití k otevření dveří nebo posednutí těl jiných a démonů potom co hráč zemře. K nějakému dotvoření příběhu budete nacházet různé dopisy, sošky a obrázky. Celkově to ale působí zmateně. Kromě několika momentů, kdy jste opravdu znechuceni tím, co vidíte (což byl jeden z cílů vývojářů) je Agony hodně průměrná hra. To nejzajímavější bylo v traileru. A pokud vám nevadí v podstatě vyhodit 30€, směle do toho.

Hodnocení 6/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.