Alan Wake – RECENZE

Jen málokterá hra si dokáže udržet popularitu po dlouhou dobu. Musí být opravdu originální, kvalitní a nadčasová. Přesně takový titul se podařilo vytvořit vývojářům z Remedy Entertainment a v roce 2010 vyšel Alan Wake.

Na PC si sice od roku 2012 můžeme zahrát „jen“ konzolový port, ale i tak je celá hra, a především zpracování příběhu, velmi kvalitní.

V roli spisovatele jste vrženi do prostředí psychologického hororu. Po nedostatku uměleckých nápadů se rozhodnete odjet s manželkou na poklidnou dovolenou, kde je hlavním cílem načerpat novou inspiraci a múzu. Poklidné americké maloměsto Bright Falls je vůči vám velmi přívětivé. Věci začnou být divné až po autonehodě, kdy utrpíte výpadek paměti a jediným úkolem je najít manželku, kterou pohřešujete.

fambIlMliboUxy1uOdMFhorW

Jedná se o vcelku zajímavý detektivní úkol a příběh, ale rychle zjistíte, že se zvláštním způsobem začne prolínat realita s fiktivním příběhem knihy, kterou jste v roli spisovatele Alana Wakea napsali. A samozřejmě, že jste nepsali „love story“ nebo pohádku, ale klasický a pořádný horor. Dovolená se tak rychle zvrtne v boj o přežití.

Herními lokacemi procházíte společně s revolverem (poté i s brokovnicí) a svítilnou, která funguje na baterie, a občas se opravdu těžko shánějí. Světlo je totiž v lesích americké divočiny vašim jediným přítelem. Abyste nepřítele zneškodnili, je nutné ho proudem světla oslabit. 2013-07-26_00005

Likvidace nepřátel se po čase může stát stereotypní, ale psychologický příběh vše pozvedá na vyšší úroveň a dokáže hráči pořádně zamotat hlavu.

Málokterá hra se stane natolik populární, že na její námět vznikne i seriál a kniha. To jen dokazuje, že Alan Wake stojí na opravdu kvalitním hororovém příběhu, který téměř každého nadchne a díky němu se snado přehlednou některý nedokonalosti v technickém provedení hry.

+ Překvapující psychologicko-hororový příběh.

– Lze snadno poznat, že se jedná původně o konzolovou hru.

Hodnocení: 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.