AMD RX Vega 56 a 64 – HARDWARE – Konečně nový highend od AMD?

Pokud zrovna celý život nehrajete na konzolích a po nějakou dobu jste okusili hraní na počítači, jistě jste mohli zažít i činnost, která k hraní na počítači přirozeně patří – výběr grafické karty. Stačí se podívat na pulty obchodů a tak nějak přirozeně se dozvíte, že na tomto poli se bijí dvě nesmiřitelné společnosti – AMD a Nvidia. Druhá jmenovaná na to jde o poznání lépe, má propracovanou marketingovou kampaň navíc se profiluje jako prémiovější firma. AMD na to jde zase jinak, cílí na šetřivé zákazníky, kterým chtějí nabídnou velký výkon za málo peněz. Ovšem nově představené grafické karty AMD RX Vega 56 a 64 se zrovna neslučují s prodejní politikou AMD.

Jak jsem již zmínil v úvodu, AMD není firmou, která by cílila na ty nejsložitější zákazníky. Ovšem jejich nejnovější počin je důkazem toho, že i AMD chce mít úspěch v těch nejvyšších grafických příčkách. Postarat se o to mají dva nové modely grafik RX Vega 56 a 64. Začneme prvním jmenovaným, což je open model, tudíž na trh vstoupí jako první a bude cílit na hráče, kteří chtějí pořádné hraní, ale nechtějí nechat za grafickou kartu 20 tisíc korun a více. I přesto je ale třeba uvážit, že i nižší model 56 rozhodně není žádné ořezávátko a stále dokáže rozjet velkou řádku (mnohdy teprve připravovaných) titulů ve FullHD rozlišení a při pěkných detailech. Cena jisté prémiovosti také nasvědčuje – AMD RX Vega 56 bude stát 400 dolarů, tedy zhruba 9 tisíc korun.

Druhá představená grafická karta, která se jmenuje RX Vega 64 je krásným příkladem toho, jak se AMD chce procpat do high-endových příček. RX Vega 64 vyjde v několika verzích, které různě dbají na design, nebo například verze s vodním chlazením, většina má ale stejný výkon. Ten je skutečně velký, navíc 8 GB vlastní paměti nám také dost řekne. Ovšem i toto všechno se odrazí v ceně, která je vysoká. Základní model AMD RX Vega 64 bude stát 500 dolarů, tedy něco málo přes 12 tisíc korun. Na druhou stranu, i takto vysoká cena nám dává vědět, že nekupujeme žádnou zbytečnost, neboť za takovou cenu by grafická karta měla umět vše, co po ní budeme chtít. To se ale dozvíme až v září, kdy nové grafiky od AMD vycházejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *