AMD Ryzen – HARDWARE – Dokáže konkurovat?

Před nedávnem představila společnost AMD svou vlajkovou loď – procesory řady Ryzen, která měla všechny naprosto ohromit a snad i porazit konkurenční modely od Intelu. Ohromit rozhodně dokázali, nicméně je nutné si představit některá fakta.

Prvním z nich je, že pokud zvažujete přechod na některý z nových procesorů, dost možná si budete muset k němu pořídit i novou základovku, což již může docela o velkou částku zvednout požadovanou cenu. Ačkoliv pokud se chystáte pořídit si některý z výkonnějších modelů, nejspíše vás již cena tolik netrápí.

Výkonem a cenou se procesory celkem liší. Sáhneme-li po nejžhavějším modelu, tedy Ryzen 7 1800X, který je vyroben 14nm technologií a nabízí 8 výpočetních jader a taktování na 3,6 GHz, bude nás to stát přibližně 15 tisíc korun. Pro neznalé pro jistotu vysvětlíme i rozdíl mezi verzí 1800 a 1800X, X na konci totiž značí technologii XFR, která automaticky přetaktuje procesor dle dostupného chlazení, při použití silnějšího chlazení je tedy možné, aby se procesor sám nataktoval na vyšší frekvenci, maximum je ovšem samozřejmě stále stanoveno na 4,0 GHz. V porovnání například s i7 6900K se při testování na maximální grafické nastavení her na stejných sestavách (vyjma procesorů a základních desek, samozřejmě) objevuje u Ryzenu za prakticky poloviční cenu srovnatelný herní výkon, rozdíl mezi FPS oproti dražšímu Intelovskému procesoru je opravdu minimální (pohybuje se v rámci 5-10 FPS aktuální frekvence, což v případě takto vysokých hodnot – uvažujeme nad 100 – FPS, již opravdu není nijak znatelné). V porovnání s cenově již podobnou i7 7700K si Ryzen často vede dokonce i o něco lépe (opět se však jedná o řádově jednotky FPS).

Nicméně samozřejmě u obou porovnávaných procesorů se výsledky trochu liší dle konkrétní hry, grafického nastavení, a také použité herní sestavy. V benchmarcích se vyskytují výsledky celkem rozporuplné, samozřejmě zde však i7 6900K poráží Ryzen 7 1800X na plné čáře, avšak co se týče porovnání s cenově dostupnější i7 7700K, v některých benchmarcích (například FireStrike Extreme a TimeSpy) ho Ryzen vcelku slušně poráží.

Je tedy docela zřejmé, že si bezesporu nové AMD procesory bez problémů prorazí svou cestu do herního světa a oproti očekáváním se dokázaly opravdu slušným způsobem předvést.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *