Amnesia: The Bunker – Prokletý úkryt temnoty! Odhalujeme, co se skrývá za zdmi hry

Nová hra Amnesia: The Bunker, vyvinutá studiem Frictional Games, představuje evoluci hororových „walking simulátorů“, které jsme od tohoto studia očekávali. Místo lineárních úrovní se setkáváme s polootevřeným světem. Poprvé v sérii Amnesia máme k dispozici zbraně a hlavně nás pronásleduje hrůzné monstrum, které dynamicky reaguje na okolí.

  • Datum vydání: 6. června 2023
  • Vývojář: Frictional Games
  • Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One X, Xbox Series

Děj se odehrává v prvoválečném francouzském bunkru. Velení opustilo místo, zasypalo jediný východ výbušninami a zanechalo zuboženou posádku přeživších, kteří se potýkají s prachem a krysami ve vyhlédnutých betonových chodbách.

Nicméně, počet přeživších začíná rychle ubývat. V temných stěnách a stísněných průchodech na něco číhá. Něco nelidského, zrůdného a nenasytného. Váš úkol je jednoduchý: přežít a uprchnout z betonové noční můry.

Bunkr, který byl původně postaven k ochraně, se promění ve smrtící past a logickou hádanku, která připomíná únikovou hru. Mechanismy Amnesia: The Bunker jsou jednoduché, ale zároveň lákavé. V koridorech a místnostech na vás čekají různé materiály nezbytné k přežití, deníky posádky, které odhalují tajemný příběh, a klíčové předměty nutné pro odemčení dosud uzavřených oblastí bunkru. V centrální místnosti velení, odkud budete podnikat výpravy do hlubin bunkru, se nachází dieselový generátor. Pokud získáte dostatek benzínu, můžete se pohybovat po opuštěném bunkru za svitu žárovek. Jinak budete spoléhat pouze na natahovací přenosnou svítilnu, která je nejen extrémně hlučná, ale také vydrží svítit pouze krátkou dobu.

Fyzika hraje hlavní roli. Zamčené dřevěné dveře můžete odpálit granátem, rozstřílet revolverem nebo je otevřít cihlou. V hloubi bunkru se skrývá mnoho nebezpečí a hádanek, které musíte vyřešit, abyste postoupili dál. Budete se potýkat s pohyblivými pastmi, dílčími úkoly a výzvami, které testují vaši odvahu a schopnost udržet se v klidu v hrůzostrašných situacích.

Monstrum, které vás pronásleduje, je neustále ve vašem závěsu. Budete muset důkladně plánovat své pohyby, skrývat se a vyhýbat se jeho pozornosti. Systém umělé inteligence byl vylepšen, aby se monstrum přizpůsobovalo vašim akcím a rozhodnutím. Bude reagovat na zvuky, světlo a dokonce i na vaše chyby, což přidává do hry další vrstvu napětí. Ve svém průzkumu bunkru narazíte na zbytky minulého života posádky. Deníky, dopisy a dokumenty odhalují stíny minulosti, zločiny a temné tajemství tohoto místa. Postupně budete skládat dohromady puzzle, které vám umožní pochopit, co se v bunkru stalo a jak najít cestu ven.

Vizualní stránka hry je pečlivě navržena, aby vytvořila temnou a dech beroucí atmosféru. Bunkr je plný úzkých chodeb, šerosvitů a šílených vizí. Zvukový design je dalším klíčovým prvkem, který přispívá k pocitu napětí a hrůzy. Od tichých šepotů a podivných zvuků až po praskání betonu a vzlykání přeživších, zvuky vytvářejí atmosféru, která vám nesmírně pomáhá do hry ponořit.

I přestože hra Amnesia: The Bunker přináší mnoho kladných aspektů a silných stránek, existují také některé prvky, které se nepovedly a mohly by potenciálně ovlivnit zážitek hráčů. Jedním z problémů je občasné zmatení a nejasnost ohledně cílů a úkolů v rámci hry. Někteří hráči se mohou ztratit ve složitých hádankách nebo při hledání klíčových předmětů, a to i přes dostupné nápovědy. Chybějící jasná navigace a více intuitivního průvodce mohou hráče zanechat frustrované a ztracené.

Dalším problematickým prvkem je nevyváženost obtížnosti. Některé pasáže hry mohou být extrémně obtížné a vyžadují opakované pokusy a chyby, zatímco jiné části jsou příliš snadné a nedodávají dostatek výzvy. Tato nerovnováha může narušit plynulost a zájem hráčů, kteří se mohou cítit buď přeplnění nebo podstimulováni. Grafický engine hry také může způsobit občasné technické problémy a zaseknutí. Hra může být náročná na hardware a někteří hráči se mohou setkat s neočekávanými pády hry nebo sníženými snímkovými frekvencemi, což snižuje celkovou hratelnost a ponoření do hororového světa.

Amnesia: The Bunker přináší novou rovinu hrůzy do světa Amnesia a posouvá žánr hororových her kupředu. Skvělý mix napínavého příběhu, atmosférického prostředí, hratelných hádanek a nepřetržitého napětí vytváří nezapomenutelný zážitek pro fanoušky hororových her.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *