ARMA Reforger – RECENZE – Zpátky domů! Zpátky na Everon!

Bohemia Interactive už nějakou dobu pokukuje po novém herním enginu, na kterém by všechny její simulátory mohli zazářit v plné kráse. V nové, dosud nevidné kráse. A taky by tam bylo míň bugů. ARMA Reforger je takovou malou ochutnávkou toho, čeho se dočkáme ve čtvrtém díle série. Ale stojí za to jako samostatná hra?

  • Datum vydání: 17. května 2022
  • Vývojář: Bohemia Interactive
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox Series X/S

Během streamu, na které se probírala budoucnost celé ARMA série a budoucí záměry vývojářů, se dost mluvilo i o Reforgeru. Ten je v podstatě takovou testovací platformou pro nový engine nfusion, Bohemia Interactvie momentálně nemá čas na plnohodnotný díl. A taky se jim hodí zpětná vazba od hráčů.

Reforger je právě teď v Early Access verzi a postupně se bude rozrůstat, jak už mají tyhle hry ve zvyku. Jednou z velkých novinek a možná i taháků je možnost zahrát si Reforger na konzoli, přesněji na Xboxu Series X nebo S a později se pravděpodobně dostane i na PlayStation. Soudě dle možnosti exportu na PS4.

Když už jsme u těch konzolí, ovládání celé hry (i na PC) si prošlo dost velkou změnou. Základní klávesové zkratky samozřejmě zůstaly, ale všechno se posouvá k víc intuitivnímu ovládání. Mělo by stačit podívat se na to, s čím si přejete interakci a hotovo.

Tak a teď k tomu podstatnému, co je vlastně Reforger a jak se hraje? Přestože je Reforger inspirovaný prvním díle celé ARMA série, nemá kampaň a ani se jí nedočká. Reforger se soustředí hlavně na multiplayer, ve dvou herních modech. Prvním z nich je Conflikt a jde o poupravený Capture The Island a je spíš pro casual hráče. Naproti tomu Game Master asi víc ocení ostřílení fanoušci série.

Změnou si prošla i tvorba misí. Je teď o něco zdlouhavější a trochu náročnější, ale dostáváme mnohem víc nástrojů a možností. Poku by vám snad chyběla kampaň, nikdo vám nebrání ve vytvoření vlastních misí.

Umělá inteligence se taky o kus posunula. Není ještě na takové úrovni, aby vás nepřátelé sami od sebe překvapili útokem ze zálohy. Ale když jim dáte šanci, je AI mnohem schopnější dostat vás do nepěkné situace a být tím nepřítelem, kterého si zasloužíte. Je trochu škoda, že v Reforgeru zatím všichni běhají po svých. Vozidla, helikoptery, tanky a podobně tady zatím nejsou hratelná a budeme si na ně muset ještě počkat.

Má teda vůbec cenu přemýšlet nad pořízením? Ano a ne. Jestli do toho půjdete, musíme mít na paměti, že tohle je Early Access se vsím všudy, včetně nedokonalostí a chyb. Už teď má dost co nabídnout a je ještě lepší, když ho nehrajete sami. Nový engine se předvádí v celé kráse, jsou tady nové animace a zjednoduše ovládání, na které si musíte zvyknout, ale i tak je to asi krok správným směrem. Za necelých třicet euro dostanete hezký základ, na který se postupně nabalí nový obsah.

Hodnocení 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *