Atomic Heart – Špičková prvotina, strčí do kapsy i Bioshock!
50. a 60. léta minulého století se nesla ve znamení vědy a pokroku. Jak to vypadalo v Americe nám docela hezky přiblížila série Fallout nebo k Atomic Heart často přirovnávaný Bioshock. Nemůžeme si tak nechat ujít podívanou na doslova tu druhou stranu, do Sovětského svazu v roce 1955, kde jsou na denním pořádku létající Lady a vznášející se laboratoře. A taky smrt, zkáza a utrpení.
- Datum vydání: 20. února 2023
- Vývojář: Mundfish
- Platformy: Microsoft Windows, Xbox One a Series X/S, PlayStation 4 a 5
Atomic Heart, ačkoliv ve vývoji strávil pěkných pár let, dost naráží na současnou politickou situaci. A můžeme tady polemizovat o tom jak, co a proč, ale jsme tady kvůli hře, která už od svého oznámení láká na utopistickou výpravu, při které se toho dost nepovede.
Atomic Heart vypadá úžasně a to poznáte hned v prvních vteřinách hry, teda potom, co se doinstalují shadery v trochu zasekaném menu. Ale hned potom najedete na plynulý zážitek něčeho úplně nového a až děsivě nablýskaného. Na to, že jde o první a po všech stránkách obří titul studia Mundfish, vypadá a běží líp než AAA tituly od velkých společností.
V zářivém komplexu s roboty a čistými rudými koberečky se nezdržíte moc dlouho. Dřív než byste možná chtěli zamíříte na úplně jiné místo, seberete svou první zbraň – pěkně ostrou sekyru – a jdete zjistit, co se vlastně děje a proč ti hodní, úplně nevinně vypadající roboti, najednou všechny vraždí. A protože je příběh fakt jízda a přes pár drobností se drží na originálnější straně, posuneme se rovnou ke gameplayi.
Nejvíc času strávíte běháním kolem a rozhovory s mrtvolami, ale víc si zapamatujete souboj. Zbraně, ať už na blízko nebo střelné, se dají docela hezky customizovat a s nabitým Makarovem si vystačíte na velkou řadu nepřátel a pak přehodíte třeba na brokovnici. Zajímavá je ale i majorova druhá ruka. Jeho chytrá rukavice Charles je opravdu užitečná věcička, kromě nekonečných poznámek ke všemu co děláte, se dočkáte i speciálních schopností jako je třeba štít nebo telekineze. Pokud bychom se měli držet přirovnání k Bioshocku, tak je Charles jako plazmid a co do něho nacpete u pěkně rozpálené ledničky taky dostanete zpátky.
Co mě trochu štve je, jak pomalu major reaguje, když už se k němu blíží útočník. Sice střílí a přebíjí v souladu s akcí, ale jak se jednou dostanete do animace je celkem jisté, že zamíříte k zemi. K tomu mě zrovna nebaví minihry, kterým se nevyhnete. Jsou sice moc hezky vymyšlené, ale prostě ne pro mě. No a pak jsou tady samozřejmě bugy a glitche, ty dokážu potrápit přesto se všechno na pohled blýská a leskne, ale není to jenom výsada Atomic Heart, že něco nefunguje jak by mělo.
Myslím, že shodneme, že je Atomic Heart unikátní hrou. Jasně vybočuje z řady fantasy a sci-fi her se svým otevřeným světem, který prostě musíte prozkoumat. A nejen, že má cenu každého eura, který se možná rozhodnete utratit, ale je i na Game Passu, pokud běžíte na předplatném a tam fakt nemáte výmluvu proč hru nezkusit.
Hodnocení 9/10