Besiege – RECENZE – Jedna z těch nejlepších budovatelských her

Besiege už se nedá zařadit mezi novinky, ale stejně jako Kerbal Space Program nikdy neomrzí. Hráče neomezuje žádný příběh ani skripty. Ukázalo se, že většinu z nás baví konstruovat podivuhodné stroje a testovat pokročilou fyziku her. Vývojáři ze Spiderling Studios si to vzali k srdci a přesně pro takové hráče připravili obrovské pískoviště za necelých 10€.

Datum vydání: 28. Leden 2015

Vývojář: Spiderling Studios

Platformy: Microsoft Windows, Linux

Cílem hry je postavit funkční stroj, popř. zničit nějakou tu věž nebo domeček. Nezní to nijak komplikovaně nebo zábavně, ale opak je pravdou. Kolik z nás dokáže postavit cokoliv, co by fungovalo, z hrstky součástek, které má k dispozici? Hrstka součástek je ve skutečnosti obrovská hromada a spojit několik věcí dohromady není zase taková věda, ale? Všechno do sebe musí zapadnout stejně jako v reálném světě. Fyzika tady funguje opravdu dobře. To znamená, že pokud se budete snažit přelstít fyzikální zákony, pravděpodobně se váš stroj zkázy a utrpení rozpadne dřív, než čekáte.

Jakmile máte postaveno, je čas na testování. Prostředí je kompletně zničitelné. Ničit můžete vesničky, pevnosti a hrady, masakrovat jednotky vojáků, zapalovat lesy… Máte-li s sebou dostatek palebné síly, teď je ten pravý čas na vyčištění celé mapy. Jako v každé strategii je potřeba hlídat si nepřítele a vyhýbat se pastičkám. Jednoduché že?

Myslím si, že se vývojáři chtěli původně zaměřit jenom na středověkou bojovou techniku, ale nemůžete dát hráčům tak skvělý simulátor a čekat, že zůstane jenom u toho. Díky obrovské komunitě hráčů existuje nespočet modů. Besiege už dávno není jenom simulátor, ve kterém stavíte obléhací stroje. Říká se, že nás omezuje jenom naše fantazie, ale v Besiege neplatí ani tohle. S mody nebo bez nich, můžete postavit obrovské katapulty, válečné nebo moderní tanky, současná dopravní letadla, lokomotivy a dokonce i formulky.

Já osobně jsem nikdy nebyla jedna z těch, kteří si zapnout Besiege nebo podobnou hru a postaví neskutečný stroj. Dokázala bych ho nakreslit na papír, ale postavit ho součástku po součástce? To je něco jiného. Naštěstí tady funguje Steam Workshop. Takže si stavím svoje jednoduchá jezdítka, která mají čtyři kola spojená hřídelí, mezitím co stahuji výtvory zkušených konstruktérů. I tak mě Besiege neuvěřitelně baví. Jak už jsem zmínila na začátku, hry jako Kerbal Space Program, Space Enginners nebo právě Besiege nikdy neomrzí, protože jediné co může hráčům dojít, je inspirace a trpělivost. Jestli jste jeden z těch hráčů, kteří rádi něco tvoří, jsem si jistá, že je to hra pro vás.

Hodnocení 10/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *