Call of Duty na Nintendu! – Microsoft se zavázal Nintendu. Je to stále fair play?
Společnosti Microsoft a Nintendo podepsaly novou dohodu, která zajistí, že hra Call of Duty bude na platformách Nintenda dostupná „ve stejný den“ jako na Xboxu. Tato nová dohoda se stala klíčovou otázkou v souvislosti s plánovanou akvizicí společnosti Activision Blizzard společností Microsoft. Regulační orgány po celém světě se obávají, jaký dopad bude mít tato dohoda na konkurenty Xboxu, PlayStation a Nintendo.
Společnost Microsoft se zavázala, že bude dlouhodobě poskytovat rovnocenný přístup ke hře Call of Duty na jiných herních platformách. „Jsme odhodláni zajistit dlouhodobý rovný přístup ke hře Call of Duty na jiných herních platformách, což přinese větší výběr pro více hráčů a větší konkurenci na herním trhu,“ uvedl na Twitteru prezident společnosti Microsoft Brad Smith.
Tato nová právně závazná dohoda přichází pro Microsoft v klíčové době, protože se v současné době brání obvinění z porušení antimonopolních pravidel před Evropskou komisí. Jeden ze tří hlavních regulačních orgánů, od nichž Microsoft potřebuje souhlas, se oficiálně zavázal „zpřístupnit hry pro Xbox a tituly Activision, jako je Call of Duty, více hráčům na více platformách“, což je považováno za nápravu těchto obav, neboť skutečnost, že Activision vlastní Call of Duty, byla hlavním bodem zájmu regulačních orgánů.
Přestože společnost Microsoft již dříve zmínila desetiletý závazek udržet hru Call of Duty na dalších platformách jako prostředek ke zmírnění obav z narušení hospodářské soutěže a rozšíření nabídky i na PlayStation, obavy regulačních orgánů nebyly dostatečně rozptýleny. FTC v USA podala na Microsoft žalobu ve snaze transakci zablokovat a regulační orgány ve Velké Británii navrhly, aby Microsoft ze svého akvizičního plánu odstranil Activision a sérii Call of Duty.
Microsoft se však proti těmto obviněním brání a tvrdí, že akvizice Activision Blizzard by měla být přínosem pro hráče a celou herní komunitu. Microsoft argumentuje tím, že hráčům nabídne širší škálu her a platforem, ať už se jedná o Xbox, PlayStation nebo Nintendo. Pokud by se akvizice uskutečnila, mohla by vést ke zlepšení technologií a inovací v herním průmyslu, což by mohlo přinést prospěch hráčům.
Regulační orgány se však obávají, že akvizicí společnosti Activision Blizzard získá Microsoft tak velký podíl na herním trhu, že bude mít příliš velký vliv na celou herní komunitu a příliš velkou kontrolu nad herními platformami a hrami, což by mohlo vést ke zhoršení podmínek pro ostatní hráče a konkurenty. Kromě toho existuje obava, že Microsoft bude mít možnost zvyšovat ceny her a dalších služeb a hráči budou muset platit více peněz za přístup k herním titulům.
Je tedy zřejmé, že akvizice společnosti Blizzard společností Microsoft přinese výhody i rizika nejen pro samotnou společnost, ale i pro celý herní průmysl. Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi zisky společnosti a zájmy herní komunity, je důležité, aby regulační orgány pečlivě posoudily všechny aspekty transakce a zajistily, že dohoda bude přínosem pro herní komunitu jako celek.