Čeká nás konec pirátského stahování her? – TÉMA

Většinu dnešních her lze bez problému stáhnout z internetu, aniž byste investovali jediný cent. K ničemu vás nepobízíme, ovšem kdo nezná stahování her, ten jako by snad ani nehrál. S tímto fenoménem se v rámci různých DRM ochran snaží vypořádat spousta tvůrců, respektive vydavatelských dómů. Někteří hráčům předvedou svůj smysl pro humor, jiní by však rádi zavedli přísnější tresty. Zlatá střední cesta spočívá v takové ochraně, kterou nikdo neprolomí.

Cosi podobného se děje už nyní. Čínská hackerská skupina 3DM, jejíž „cracky“ se nevyhnuly prakticky žádné větší hře, teď prohlásila, že systém protipirátské ochrany Just Cause 3 nelze prolomit. Program Denuvo v této době chrání dvanáct her, mezi nimiž nechybí Dragon Age: Inquisition, Mad Max, Star Wars Battlefront či nejnovější sequel Far Cry: Primal. Tento systém kombinuje několik DRM praktik a podle hackerů se jeví nadlidský obtížné zlomit jeho opatření. Většina zmíněných her padla po několika týdnech, ovšem čím později hra vyjde, tím lepší se Denuvo stává. Třeba FIFA 16 dodnes neexistuje ve formě pirátské kopie, ani zmiňované Just Cause 3 se v dohledném okamžiku neobjeví coby bezplatný soubor.

crack 3

Kdyby vývojáři poskytli hrám stejný, možná i lepší systém ochrany, nejspíš by bezplatné stahování vymizelo. Opravdu nás čeká konec nelegálního stahování? Za mě bych se nebál tvrdit, že se chystá průlom v ochraně softwaru. Technologie ověřování dat se nevyhne zlepšení, kdy hackeři prásknou do stolu a poví, že zkrátka nemůžou nic dělat.

S nelegálním stahováním her se tvůrci perou kvůli ušlým ziskům – třeba autor Game Dev Tycoon sám vypustil nelegální kopii své hry. Ta však přidává možnost, kdy vaši hru v simulátoru kradou virtuální hráči, takže se neprodává a vaše studio zkrachuje. Vývojáři z Maxisu, autoři slavné série The Sims, dali do nelegálních kopií čtvrtého dílu chybu grafiky. Jakmile se cenzura při koupeli Simíků zvětšila přes celou obrazovku, hráči se ozvali v rámci vývojářského fóra. Sami se tak udali z pirátského stahování.

hack 2

Hráčská obec si po čase uvědomí, že nejlepší servis získá, když si hru koupí. Přestože se nelegální stahování netěší zdaleka tak velké oblibě, jako v létech minulých, stále se krade. Hry patří mezi nehmotné vlastnictví a právem se tedy jejich krádež rovná zločinu. Jenže, velké hry se kolikrát uživí i bez zlomku prodaných kopií. Nikdo však pirátovi nezaručí dvě věci. Nemůže se spoléhat na technický stav hry a jakékoli aktualizace nebo patche. Ale též zůstává otázkou, zda neobdrží tučnou pokutu za stahování. Bohužel se v dnešní době netrestá spravedlivě (exemplární případy nikoho nevyděsí), a proto fenomén nelegálního stahování pořád žije. Jednoho dne ovšem zmizí a možná se vývojáři začnou těšit stoprocentním ziskům… Nebo se nic nestane a pirátské stahování vzhledem k dostupnosti v internetových distribucích přestane existovat.

hack

„Šéfe, zdá se, že i když naši hru hraje moc lidí, kradou ji stáhnutím cracknuté verze místo legální koupě. Pokud si hráči nekoupí hry, které se jim líbí, dříve nebo později zbankrotujeme.“

Jeden myslel na “Čeká nás konec pirátského stahování her? – TÉMA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *