ČeskoSlovenská Let’s play komunita – TÉMA

První video z osmé série legendárního Minecraft Lets’playe od Minecrafáka

V posledních letech se stalo velkým byznysem kromě hraní také sledování her od lidí, kteří je aktivně komentují. Tento fenomén zasáhl takřka každý internetem osídlený stát, přičemž Let‘splayerů přibývá v exponenciálním měřítku. Vedle těch, co se již prosadili a sledují je stovky tisíc, ba někdy dokonce miliony lidí, začínají i tací, jež se možná někdy prosadí také. K mnoha z nich nemusíme chodit daleko, a proto i nim v tomto článku věnuju určitý prostor. Protože, kdo ví – každý přece někdy začínal s pouhou hrstkou sledujících, kteří narůstali podle toho, kolik chuti a energie do svých videí daný Let‘splayer vkládal. Jen málokterý se ovšem může pochlubit opravdu silnou základnou fanoušků, sledujících jen jeho a nikoho jiného. V dnešní době je ale prostě komunita už taková, nikdo není úplně vyhraněný pro jeden styl a jediného YouTubera.

Sterakdary

Jeden z mých nejoblíbenějších Youtuberů jménem Radek Starý poprvé natočil video pro YouTube server Sophy.cz, jenž založil jako projekt zaměřený na inteligentní, ale zároveň vtipná herní videa (již dva roky je ale bohužel neaktivní). O jeho začátcích se sice moc nemluví, ale už v nich vykazoval určité prvky humoru, rád ovšem rozebírá věci s vážnou tváří. To však neznamená, že je třeba suchar; právě naopak. Na svém novějším kanále, pojmenovaném jako Sterakdary, což je i jeho internetová přezdívka, vydává videa mnohých podob. Některá předvádějí nové, zejména indie hry v několika pohledech, jiné zase ukážou zajímavé novinky a občas také proběhne minimálně hodinový Livestream. Právě tohoto Letsplayera doporučuji asi ze všech nejvíc, protože právě on kombinuje prvky humoru s inteligencí, čehož se obzvlášť některým tak moc nedostává.

Logo

Herdyn

Sice jsem ho až dosud nesledoval, ale při krátkém přezkoumání jeho tvorby usuzuju, že na ní nejde shledat nic špatného. Možná, že se tímto stane mým novým oblíbeným YouTuberem. Odněkud ho však přece jen znám a vy všichni to asi víte taky – dříve nahrával mnoho videí s League of Legends tématikou, ale po přesunu na herní kanál s nimi nejspíš po chvíli přestal. Teď se ovšem věnuje daleko více věcem, než jen hraní. Natáčí totiž i osobní vlogy s dopisy od fanoušků, osobními pocity nebo jak sestavoval svůj počítač. Momentálně ho na YouTube odebírá přes šedesát tisíc lidí, většina z nich mu nadšeně fandí a podporuje ho v další tvorbě.

Agraelus

Snad úplně nejznámějšího Let‘splayera v Česku asi netřeba představovat. Přesto o něm však musím podat alespoň tu trochu informací, které potřebujete vědět; mohlo by se totiž náhodou stát, že by Agraela někdo neznal. Tento úderný, někdy trochu sprostý, ale hlavně nesmírně aktivní Let‘splayer natáčí videa především ze třetího Zaklínače, South Parku, Dark Souls, Blackhole či The Attic. Jeho tvorba se vyznačuje silně drsňáckými hláškami, sprostými slovy a vtipným komentářem, za který ho oceňuji nejvíce. Oficiální název kanálu zní Agraelovo Let’s Play Šílenství, což komicky potrhuje charakter jeho videí.

maxresdefault (3)

(Mine)Crafák

I tohoto Let‘splayera bychom mohli označit za vůbec nejsledovanějšího, minimálně v dobách, kdy natáčel slavou minecraftí sérií, kterou se tolik proslavil mezi českými hráči. Jeho počátky však nebyly vůbec slavné (nechci se tím nikoho, ani jeho samotného dotknout, proto se omlouvám; je to pouze můj osobní názor). Mluvil poměrně nesměle, nijak nahlas, ovšem to zase vynahrazovala jeho originalita a šikovnost ve stavení různých monumentů nebo farm. Dnes už ale nenahrává videa jen striktně s Minecraft tématikou. Hodně se věnoval kupříkladu i hrám jako Banished, a nyní natáčí i ze hry RAV. Tak dobře, co si budeme nalhávat… Minecraft na jeho kanále prostě hraje prim, o tom není pochyb. Ale to zase tolik nevadí, vždyť právě tím se Crafák zapsal mezi top české let‘splayery současnosti.

GoGoManTV

Nejodebíranější Letsplayer v celém Československu se pyšní hned několika dosaženými milníky. Především to byl právě on, kdo tohle celé odstartoval (začínal jako asi první), čímž podmítl stovkám dalších lidí zkusit své štěstí. Ale také přímo on dokázal, že ztřeštěný humor je zrovna to, co diváky přitahuje jako vosy na med. Před nedávnem dosažených milion odběratelů oslavil vcelku netradičně; zajel do Spojených států, kde sice už několikrát byl, tentokrát se ale podíval na chodník slávy v Los Angeles. Jeho humor se dá srovnávat s tím, jaký předvádí PewDiePie – někteří tvrdí, že ho GoGo dost napodobuje. Podle mě to ale zase tak žhavé opakování stylu nebude. Jistě, bizarní humor je vlastní oběma těmto Let‘splayerům, ovšem nedá se říci, nakolik tento prvek sdílí většina letsplay komunity.

Fallenka

Ačkoli 95% veškeré Fallenčiny tvorby zabírají vlogy, věnuje se mimo jiné i lets‘playování The Sims 4, u čehož zaznamenala, alespoň co se zhlédnutí týče, velký úspěch. Už také dosáhla milníku sta tisíce odběratelů, ovšem na jejích videích se mi opravdu líbí, jak skromná a příjemná se bez ohledu na popularitu jeví. Nestoupla jí tedy příliš do hlavy; což je nepochybně dobře. Ostatně, ani vlogy se mi nezdají špatné. Kdo má navíc rád Vaďáka, s ním již natočila několik videí, takže se dá očekávat, že budou spolupracovat i nadále. Fanoušky Simíků její série rozhodně zaujme.

DefinitelySims3Lover

Nebo také zkráceně Defi, si oblíbilo mnoho hráčů The Sims. Pravidelně vydává videa právě s touto tématikou. Pokud někdy v budoucnu vyjde pro TS4 nějaké rozšíření, ona z něj udělá letsplay už v datu vydání – což se mi zdá opravdu super. Můžete si totiž pomocí jejích videí udělat obrázek, co vše nový datadisk, tedy herní rozšíření, obnáší. Se svým kamarádem „Adíkem“ navíc vede populární stránku o novinkách ze scény sledující The Sims 4. Podle mě se také jedná o vůbec nejcitlivější osobu na celé české YouTube scéně, protože aktivně komunikuje s fanoušky a založila facebookovou stránku, na níž se můžete svěřit se svým, ať už jakýmkoli problémem. Na YouTube přitom začínala už v roce 2011.

Další, méně známí Let’splayeři:

Desmond

Lukasino121

Redakce Hrej.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.