Citizen Sleeper – Zpožděná recenze cyberpunk deskovky s perfektní grafikou!

Citizen Sleeper – cyberpunk adventura, na kterou jsem se dost dlouho těšila, jenom abych ji v záplavě nových her úplně ztratila a kompletně ztratila pojem o tom, jaké bylo vydání, jak si stojí a kolik času si zaslouží. No a s blížícím se koncem roku je skvělý čas na to takové věci napravit. Takže, jaký je Citizen Sleeper?

  • Datum vydání: 5. května 2022
  • Vývojář: Jump Over The Age
  • Platformy: Microsoft Windows, macOS, Xbox One a Series X/S, Nintendo Switch

Co si budem… cyberpunk je prostě cool. Všechny hry s tímhle zasazením automaticky vzbudí hromadu pozornosti a taky se nevyhnutelně staví proti nejznámějšímu titulu na současné scéně, masterpiecu od CD Projektu s číslem 2077.

Citizen Sleeper prezentuje svět s trochu jinými pravidly. I když se svět kolem vás pořád řítí do klimatické katastrofy a všechno jede pod taktovkou velkých korporací. Vaše vlastní postava ani není úplný člověk. Jste jenom cizí vědomí napasované do syntetického těla někde na okraji vesmíru, na stanici The Eye. A možná vás napadne, že syntetické tělo zní peckovně a nemusíte se o nic starat, ale nemohli byste být dál od pravdy.

Tak zaprvé pořád potřebujete jíst. Jako každý prachobyčejný člověk. A především kvůli téhle otravné potřebě potřebujete práci, bez níž nemáte jediný kredit ani na suchý rohlík. No a když pracujete, vaše syntetické tělo se unavuje stejně jako to klasické, živé a člověčí. Takže potřebujete odpočinek a sem tam taky údržbu, bez které se doslova rozkládáte. A když máte všechno tohle zařízené, přijde čas na vrhání kostek. Protože jak lépe rozhodnout o tom, jestli vám vaše práce půjde nebo ne a zasloužíte si tedy odměnu?

Jinými slovy vás Citizen Sleeper hodí na skvěle vypadající vesmírnou stanici bez manuálu a vedení. A jestli se vám povede v hektickém shonu úkolů přežít nebo ne je jenom na vrhu kostek. Jedinou reálnou hrozbou jsou tady hodiny, konstantně připomínající, že něco nestíháte. Krása téhle hry je právě s žonglováním s časem. Jakmile si jednou připustíte, že se všechno nedá stihnout a sem tam dostanete penalizaci, můžete se konečně zplna nadechnout zkaženého vzduchu a užít si dialogy. Jestli totiž rádi čtete a posunujete hlavní postavu napříč světem, o kterém se teprve dozvídáte – jste doma. Hra je sice jenom anglicky, ale každá jedna věta stojí za to.

Citizen Sleeper je tak rozhodně jedna z těch her, které si prostě chcete vychutnat. Všechno si pročíst a rozhodnout se, co dál. Vlastně tak ani nelituju, že jsem se k ní vrátila až teď. Jenom je asi teda potřeba zmínit, že to není žádný akční nářez a pro fanoušky mluvených cutscén taky nic moc.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *