Civilization V

Civilization V

Dnes si připomeneme další budovatelskou strategii, která není zas až tak stará. Vyšla v roce 2010 od společnosti Firaxis Games. I v této hře máte tahy, během kterých můžete udělat omezený počet věcí (pohyb jednotek apod.)

Smyslem hry je, jak jinak, ovládnout svět. Začínáte v roce 4000 př.n.l. kde máte jednoho osadníka a jednu bojovou jednotku a tak začínáte vést svůj národ (př. Čína, Amerika, Egypt, Francie, atd., se kterým snad ovládnete svět. Základem je město, které založíte právě se svým osadníkem. Budujete říši, infrastrukturu, setkáváte se v dobrém či zlém s jinými národy a především podporujete výzkum vědy a kultury.

Zvítězit se dá mnoha způsoby, ať už vojenskou silou, ve vědeckém odvětví vysláním rakety do vesmíru, nastavit politický systém utopii (ale než se k němu dostanete, budete muset vymyslet 5 politických stran), vyhrát volby v OSN, a nebo zkrátka po roce 2050 vyhrát počtem bodů. Každá cesta k vítězství má zajímavou cestu. V každé z nich se musíte potýkat s jinými překážkami a zvolit si správnou taktiku.

Ale cesta k vítězství není jen tak. Město bez surovin se rozrůstat nemůže a tak je v jeho okolí musíme hledat. Čím více máte surovin a více druhů (některé se objeví po čase spolu s vývojem vědy), tím více možností pro váš rozvoj. A ostatně, tak jako na naší planetě, ne vše je přímo pod nosem a občas se musí i trošku cestovat po mapě. Když už máme suroviny a město se rozvíjí, můžeme v něm budovat „věci“. Každé město nejlépe na něco prioritně zaměří svůj potenciál, který mu zvolíte. V jednom městě můžete tvořit primárně jednotky, vylepšovat ho, přispívat do vědy, budovat divy světa. Nezapomeňme, že div světa je vždy jen jeden, a pokud tedy o nějaký stojíte, musíte být první.

Abyste se dostali až do vesmíru, musíte začít pěkně od píky. A tím je zemědělství, jediný průmysl, který na začátku hry umíte. V7zkumem pak posléze dosahujete lepších vymožeností, až případně odesláním vesmírné kolonizační lodě. K této cestě je ale zapotřebí projít celým množstvím ér (např. antická, středověk, moderní, atd.) Každá éra skýtá různé technologie, speciální budovy apod.

Důležitá je také spokojenost obyvatel. Proto jim dopřejte luxus, který žádají, například luxusní suroviny, divy světa a spousta městských vylepšení. A s lidmi také souvisí Diplomacie. Nemáte rádi sousední stát? Tak ho prostě zničte, dobývejte. Máte-li na to vojensky. Nechcete být přepadeni? Zkuste sjednat mír, získat si spojence a vypomoci si případně surovinami. Díky správné diplomacii, občas za pomoci penízků, lze získat potřebný vliv a stát se světovým vůdce v OSN (tj. další možnost vítězství).

Oproti předešlým dílům hry Civilization, se vylepšila především grafika a pár herních aspektů. Hlavním je, že dílky na mapě, po kterých se pohybujeme, mají tvar šestiúhelníku. Dřív na jednom mohl být libovolný počet jednotek, teď se tam vejde jen 1. Musíte si proto rozmyslet, která jednotka půjde do přední linie, která dozadu a nesmíte zapomenout hlídat si záda! Dalším vylepšením prošla města, která se zvládnou bránit sama (i bez jednotek). Vývojáři i přinesli spoustu datadisků, takže si národy můžete rozšířit a zkusit jiné scénáře.

Zvolte si tedy rasu, a zkuste dobýt svět. Co třeba s Osmanskou říší, která je pro nás už dnes jen v dějepise, ale vy s ní můžete vyletět až do vesmíru a přepsat dějiny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *