Co je metaverse a jak v něm budeme žít?
Metaverse. V pojmu, který ještě před rokem nikoho příliš nezajímal, dnes mnozí spatřují budoucnost každodenního života lidstva. Obrat, kdy se z okrajové záležitosti stal technologický fenomén, přišel v říjnu minulého roku, kdy Mark Zuckerberg, výkonný ředitel tehdejšího Facebooku, oznámil, že jeho společnost bude od nynějška užívat název Meta.
Zuckerberg věří, že metaverse, neboli virtuální svět, bude místem, ve kterém se budou moci lidé na dálku propojit, komunikovat a sdílet své zážitky ještě lépe než dnes na sociálních sítích. V ideálním případě by se tento nehmotný svět neměl příliš lišit od toho hmotného. Bude v něm ale opravdu všechno stejné?
Ukázka představy virtuálního světa společnosti Meta
Co budeme v metaversu dělat?
Současné metaversy jako Decentraland, Sandbox nebo Horizen Worlds ukazují, že ve virtuálním světě se dá dělat opravdu všechno. Nečekejte však, že by sem snad lidé chodili pracovat. Uživatelé, kteří se po nasazení VR headsetu (například od firmy Oculus), ocitli v metaversu, se sem přišli hlavně pobavit. Na party, do baru, zahrát poker, nakoupit výstřední oblečení pro svého avatara… Ale v metaversu se toho dá zažít mnohem víc, stačí se podívat na Spielbergův snímek Ready Player One, tehdy ještě sci-fi z roku 2018.
Ready Player One, sci-fi, které se možná stane realitou
Čím zde budeme platit?
I přesto, že by metaverse dosud mohl znít jen jako nevinná legrace, věřte, že ekonomická stránka věci tu bude hrát podstatnou roli. Lidé v metaversu nebydlí, i přesto zde kupují pozemky a budovy za ceny srovnatelné s cenami nemovitostí v reálném světě. Na koruny a dolary ale zapomeňte, digitálním světům vládnou digitální peníze, tedy kryptoměny. Králi tohoto odvětví jsou hlavně altcoiny Ethereum (ETH), Decentraland (MANA) a The Sandbox (SAND).
A co vy? Těšíte se na život v metaversu? Dejte nám vědět do komentářů.