DayZ – RECENZE – Vánoční zázrak?!

DayZ konečně vyšlo v plné verzi! Málo kdo z nás ještě čekal, že se něco takového stane, ale je to tady. Early Access je pryč a na Steamu se hra prezentuje jako hotová. Zdvojnásobila se její cena a díky tomu jsou vyšší i očekávání hráčů. Kolik věcí se změnilo v DayZ? A stojí za čas a peníze hráčů?

  • Datum vydání: 13. prosince 2018
  • Vývojář: Bohemia Interactive
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One

DayZ je survival hra zasazená do post apokalyptické Černarusi. Většina obyvatel podlehla neznámému virusu a ti co zbyli a nebyli nakaženi (hráči) se snaží přežít. Hra začala jako mód pro Armu 2, ale lidi z Bohemky se rozhodli přetvořit ji v plnohodnotný titul. Za 5 let vývoje změnili spoustu věcí a dostali hru do bodu, ve kterém si ji dnes můžeme koupit

DayZ je sice survival hra, ale Bohemia Interactive se do ní snaží přidat něco navíc. Ve většině her tohoto typu jenom sbíráte věci, kraftíte a hledá nějakou pomoc, prostě máte jasný cíl. Tady jde spíš o velké pískoviště, na které si pomoc musíte přinést sami. Můžete tady sbírat věci, libovolně je rozebírat a vyrábět z nich lepší itemy. Můžete lovit, stavět si tábory nebo pevnosti. Můžete jezdit v autech a libovolně mordovat zombíky. Což samo o sobě zní skvěle, ale abyste se opravdu bavili, potřebujete k tomu ještě někoho dalšího. Bloumat bezcílně prázdným světem, s nabitou pistolí a čekat na smrt není moc zábavné.

DayZ je o přežití v drsném světě, a to jediné opravdu dostanete. Představte si, že se vám konečně začne dařit. Žádní nakažení v dohledu, konzerva se špagetami leží na stole v domě, kousek od pumpy. Teď je ten správný čas nadlábnout se, doplnit polní lahev a vyrazit na cestu. Hráč na druhém konci s tím ale nesouhlasí a než stihnete zvednout zbraň, máte kulky v hlavě. Komunita tady prostě stojí za to, i když se musím přiznat, taky bych neváhala a střílela. A proto potřebujete parťáka.

Hodně mě mrzí, že Bohemka nepřidala do hry alespoň něco, co by v ní hráče udrželo. Je sice pěkné, že můžete objevovat mapu a stavět tábory, ale k čemu to, když vás zabije první náhodná skupinka hráčů kvůli lootu. Bugy a další cheeki věci, které se v DayZ dějí se dají vyřešit přizváním kamarádů. Osobně bych chtěla ve hře vidět nějaké oficiální frakce, zombíky trochu chytřejší než kámen, jejich naštvaný mamky a pár fixů, které by posunuli zážitek na trochu jiný level.

Co mě opravdu mrzí je cena. Bohemka chce 40€ za hru, o které všichni víme, že si ji prostě jako hráči musíme opravit sami. Je mi jasné, že právě díky releasu je teď hra plná hráčů, a proto to oficiální servery nezvládají. Když ale chcete tvrdit, že vydáváte hru, měli byste alespoň opravit 5 let staré bugy. Sice přibyl nějaký nový obsah a pár věcí ze hry zmizelo. V jádru jde pořád o úplně stejnou hru s otřesným melee combatem, která možná, MOŽNÁ, před 5 lety měla cenu 40€.

Fakt, že DayZ spoléhá jenom na hráče je skvělá. Protože díky tomu si komunita dělá hru přesně takovou, jakou chce, ale trocha snahy ze strany vývojáře by neuškodila. DayZ není špatná hra, to rozhodně ne. Pokud máte rádi opravdu těžký survival typ her, nemyslím, že budete zklamaní. Osobně dávám přednost hrám s nějakým cílem, ale chápu, že to nebaví každého.

Hodnocení 6/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *