Deus Ex: Human Revolution – RECENZE – Král stealthu

de 3

Nástupce jedné z nejslavnějších stealth her své doby se pyšní několika klady. Pište si: vyniká v příběhu, umí zabavit na pěkně dlouho, dobře se na něj dívá, ale především se povedl co do stealthu samotného. Může se tedy bez okolků hlásit ke svému předchůdci, legendární hře Deus Ex. Ač se mi na něm pár věcí nelíbí, lepší hru z této oblasti (snad krom připravovaného nástupce), jen tak neseženete.

Adam Jensen patřil k běžným vojákům, ale jakmile utržil smrtelná poranění, vrátil se mezi živé zpátky jako augmentovaný. V jeho světě budoucnosti se takových lidí zachrání miliony – někteří sice jen pro svou vlastní potřebu, ovšem většina své vylepšení, tzv. augmentaci, získá po těžkém zranění. K jemu podobným se lidé staví s velkou nenávistí, a proto Adam začne působit v ústraní. Díky augmentacím získá práci ve speciální jednotce, a světe div se, na obzoru se zjeví záporák. Víc k příběhu nepovím, abyste si ho mohli vychutnat každý po svém. Nabízí své zvraty a scénář se mi zamlouvá, třebaže jsem našel pár hluchých míst. I tak mu nelze téměř nic vytknout.

de 2

Když porovnáte hratelnost a grafiku, ze souboje vyjde lepší ten první hráč. Pět let starý titul asi nikoho neoslní, ale už v té době se grafika mnoha lidem nelíbila. Tady se zkrátka počítá s vaší shovívavostí, protože o vzhled samotný v této hře nejde. Vítěz klání, hratelnost, si vybere svůj podíl i za grafiku. Čeká vás několik desítek hodin plných přestřelek, hackování, dialogů, modifikací a veskrze poutavé zábavy. Deus Ex: HR totiž exceluje v rovinách, kde mainstreamové hry nasadí zpátečku. Například větvení hratelnosti vám umožní, abyste tu zvolili postup klaďase, jindy záporáka neušetřili – a vždy objevíte další možnost, jak misi splnit. Nic se nepovedlo víc než právě větvení celkové hratelnosti, též co se dialogů týče.

de 4

TIP: Komu se grafika opravdu nelíbí, ten ať si stáhne speciální mód, s jehož pomocí se váš zážitek zlepší. Jen počítejte, že instalace zabere pár desítek minut. Přesto se dočkáte obecného zlepšení grafiky, možná nikterak obrovského, ale citelného. Mód zahlazuje hrany, nechává vyniknout textury a osvítí scénu zcela novým světlem.

VERDIKT:

Úctyhodný nástupce staré legendy. Pokud se těšíte na Mankind Divided a chcete si čekání zkrátit, směle oprašte disky s touto hrou. Chytne a nepustí.

8 / 10

Klady +

  • Příběh
  • Hratelnost
  • Hackování
  • Přestřelky
  • Augmentace

Zápory –

  • Občas příliš složité
  • Špatný postup vám znemožní dokončit misi
  • Ošklivá grafika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *