Deus Ex: Mankind Divided nás zavede do futuristické Prahy – NOVINKY

deus ex md

Česká republika se námětem pro hry stává málokdy. O to víc českého hráče těší, když vydavatel typu Square Enix zasadí svou nejnovější hru do Prahy. Přestože z prvních obrázků lze poznat, že vývojáři ani neumí správně otočit českou vlajku (na jednom visí obráceně), videi naopak promlouvají čeští vojáci, což se zdá zvláštní.

ADAM JENSEN SE VRACÍ

O novém Deus Exu víme už dlouho, ovšem první materiály jsme zhlédli teprve minulý rok v rámci herního veletrhu E3. Zanedlouho tvůrci odhalili též část gameplaye, která opět ukazuje hlavní nedostatky, avšak také plusy celé série. Grafika se od minule polepšila. Zasazení nezklamalo… Co tedy hře vytknout? Inu, v některých ohledech se technické zpracování a stylizace jeví mírně zastaralé. Jenže kvůli grafice hry nehrajeme. Mezi jasné plusy patří povedený systém augmentací nebo veskrze volný průchod hrou, když můžete zvolit libovolný postup.

deus ex md 3

ODLOŽENÉ DATUM VYDÁNÍ

Tvůrcům videoher nedělá problém, odsunout datum vydání na příhodnější dobu. Stejný nešvar postihl i tuto hru, jejíž oficiální vydání stanovené k únoru se před nedávnem změnilo. Dočkáme se nejspíš 23. srpna 2016. Nicméně posunutí data vydání tvůrcům umožňuje doladění některých chyb, takže bych se nebál menšího čekání. U jiných her se totiž v minulosti oplatilo čekat. Deus Ex přitom nikdy netrpěl bugy, proto se osobně divím, co vývojáře nutí odkládat hru, na kterou se miliony lidí (včetně mě) těší. Snad se čekání ještě neprotáhne.

ILUMINÁTI V HLAVNÍ ROLI

Hry se nikdy příliš nezaobíraly tématem Iluminátů a konspiračních teorií obecně. Zápletka je však ukáže v hojné míře. Příběh začíná dva roky po konci Human Revolution, kdy se augmentovaní nevědomky postavili lidem. Způsobily to machinace Iluminátů, jejichž cílem sestává zničení augmentovaných a rozpoutání světových válek. Adam navštíví Prahu roku 2029, a aby zabránil terorismu, spojí se s ním. Víc se dozvíme v následujících měsících. Zápletka mi připadá trochu okoukaná, netuším, zda téma Iluminátů prospěje celkovému znění příběhu. Ale hlavní věc – Praha – předvede upadající metropoli plnou kriminálních živlů v nesouladu s policií. Matičce stověžaté bychom takový osud nepřáli, ale město oživí hratelnost. Doufejme v co nejpřesnější ztvárnění, protože už dřív snaha zahraničních vývojářů neodrážela skutečnost. Jistě, Karlův Most, Prašnou Bránu a jiné památky tvůrci zvládnou bez chyb, ovšem nakolik se změní historická architektura vlivem zasazení do budoucnosti, netušíme. Ze hry bezpochyby zazní čeština. Praha v letech po revoluci nemluví jen česky, a proto se asi nedočkáme českého dabingu (jen v některých pasážích). Jedním z posledních projektů, který mluvil plnohodnotně česky, se stal první Zaklínač. České titulky bychom uvítali s nadšením, o což se nejspíš znovu postará překladatelský tým Marka Tvrdého.

deus ex md 4

STEALTH NEBO RAMBO STYL

V novém Deus Ex: Mankind Divided znovu dostanete možnost, procházet hrou buď mlčky, aniž by vás někdo zpozoroval, nebo vše vystřílet jako správný Rambo. Nyní hra poskytne několik způsobů, díky nimž se vyhnete otravnému střílení. Vrátí se systém hackování, jež by se tentokrát mělo hrát svižněji. Vedení dialogů ovlivní váš postup hrou. A navrch se (asi) zlepší nudné bossfighty, jež minulý díl předvedl ve špatném světle.

HLAVNĚ NÁS NEZKLAMTE

Hra se ocitá v rané betaverzi, proto se v budoucnu nedivte, až ji vývojář odloží. Možná svůj slib splní, ovšem já bych si radši počkal… Největší pokrok se projeví v systému augmentací a bossfightů, tedy hlavních devíz hry. Těšit se český hráč může i na ztvárnění futuristické Prahy. Deus Ex vždy poháněl také silný příběh, jehož pozvolné stupňování zápletky hráče bavilo. Jestli Square Enix nic nezkazí, dostaneme prvotřídní RPG, které by mohlo kandidovat na hru roku.

deus ex md 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *