Don’t Starve – RECENZE – Žádná pomocná ruka

  • Žánr: survival, akční adventura
  • Datum vydání: 23.4.2013
  • Vývojář: Klei Entertainment

dont staarv

Baví vás v reálném světě sbírat různé plody, které najdete například v lese? Co když vám ale řeknu, že tyto plody můžete sbírat z pohodlí domova, „bez“ námahy, a občas si i zabojovat? Pokud jsem vás z části nalákal, bude řeč o hře, která nese název Don´t Starve – nevyhladovět – vcelku nudný název pro hru, ale nesuďte hru podle obalu.

Oč se tedy jedná? Jedná se o hru, kde si vyberete postavu – postupem času získáváte další postavy, které mají svou vlastní specializaci. Vyberete si základní typy mapy – jestli bude zima, jaro…, sněžit, pršet, více plodů na mapě, více protivníků, nebo delší a kratší den…. Je zde na vybrání opravdu hodně. Poté už jen hru zapnete a můžete se vydat cestou na vlastní nebezpečí, protože hra, i když jste nováček, nebo „profík“, tak se s vámi vůbec nemazlí.

Hra vám v podstatě nenabízí žádnou pomocnou ruku, která by vám nějak specificky pomáhala s výrobou předmětů, sběrů plodin a zabíjení monster. Herní mapa je opravdu velká, a pokud si hru budete chtít zahrát znovu, vždy se vám vygeneruje nová mapa. V této hře tedy postupně sbíráte jídlo – plodiny, kameny, zlato, stříbro a další suroviny, ze kterých si můžete vyrobit buď nové obydlí – postavit lze taky vlastní „město“, nebo různé zbraně, brnění a nástroje.

dont-starve-5

Začátky jsou těžké, ale to je samozřejmostí v každé hře, protože chvíli trvá, než si na danou hru zvyknete. Tady si ale musíte zvyknout i na to, co vlastně dělat. Proto bych doporučil se občas kouknout na různé weby, které by vám pomohly s výrobou daných předmětů – ať víte, co sbírat, co k čemu je atd. Postupem času tedy stavíte vlastní obydlí, zabíjíte monstra a jejich „hnízda“, začnete farmařit, a snažíte se nevyhladovět. Obzvlášť si dávejte pozor na večer, kde, když nebude kolem vás světlo, daná postava se začne bát tmy a budou vás napadat různé příšery. Z toho důvodu prvních pár dní – myslím dní ve hře, dbejte na kácení stromů, sbírání jídla a výrobou oblečení a zbraní.

dont starvee

Pokud vás hra baví, můžete si také zahrát hru Don´t Starve Together, tudíž si hru můžete užít s kamarádem dohromady. Hra je spíše na odreagování se, ale dejte pozor, ať vás hra nepohltí natolik, že nebudete vnímat ani vaše okolí, hra je vcelku návyková.

+ velká mapa, dobrá hratelnost, zajímavý nápad na hru, odreaguje vás od okolního světa

– chybí tutoriál, ze začátku vcelku dost náročné na pochopení

Hodnocení: 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.