Downwell – RECENZE – Arkádová hra pro masochisty

Vydavatel: Devolver Digital
Vývojář: Moppin
Datum vydání: říjen 2015 až květen 2016
Platformy: PlayStation 4, Microsoft Windows, Android, iOS, PlayStation Vita
Žánr: Arkádová vertikální střílečka s rogue-like prvky

Moderní trendy ?? To už v dnešní době neletí. Dnes totiž stále více a více nezávislých autorů sází na nostalgii a arkádové prvky, protože to herní komunita vyžaduje. Já se řadím mezi ty co to vyžadují. Není nic lepšího než si zahrát hru, která je sice na povrch strašně jednoduchá, ale má své kouzlo a srdce straší arkády. Proto objevení hry Downwell mi zpříjemnilo nějakou kratší dobu u mé konzole. Někomu se však tato hra nemůže trefit  do vkusu a to především obyčejností a strohou prezentací.

Nekončený příběh pádu

„Co je tedy ten Downwell zač ?“ si říkáte. Tato arkádová vertikální střílečka s rogue-like prvky byla vydána na podzim v roce 2015 společností Devolver Digital a to na iOS a Microsoft Windows. Hned začátkem nového roku 2016 pak byla také vydána pro operační systém Android a Playstation 4. Tato hra má jediného vývojáře a tím je Ojiro „Moppin“ Fumoto.

Zápletka této hry je velice jednoduchá. Vše se totiž točí okolo jednoho mužíčka, který se nachází v parku. Jedné noci se rozhodne prozkoumat studnu v parku, která je nedaleko od jeho oblíbeného místa. S vědomím, že ve studni na něj budou číhat různé potvory a monstra si nasazuje své „zbraňové boty“ a vydává se vstříc osudu dolů do studny. Jeho cílem je dostat se na úplné dno a cestou posbírat všechny poklady, které najde.

Hra vás tedy nedostane propracovaným příběhem. Zde totiž stačí jen tento příběh, pak už je vše jen na vašich reakcích a schopnosti vyhnout se nebo zastřelit. I když Downwell vypadá jako by vznikl na počátku osmdesátých let, hraje se spíše jako mladší dílo, které je zaměřeno na „speedrun“. Je to tedy dobrá volba pro hráče, kteří nejenom rádi přijímají těžké herní výzvy, ale hrou se snaží profrčet co nejrychleji.

Downwell by se v celku dal brát jako skvělý zabiják času. Bohužel tomu tak není. Hra je opravdu jen pouze na pár hodin. V tomto případě totiž platí pravidlo za málo peněz málo zábavy. Není však od věci si jí tento měsíc stáhnout na Playstationu 4. Pokud máte PS plus tak ji máte zadarmo. Hra asi nebude pro normální hráče. Naopak pro masochisty a milovníky „speedrunů“ je to jistý „challenge“. Pro masochisty  je to pravé ořechové, oproti tomu rada pro obyčejné hráče. Radši od této hry dejte ruce pryč.

6/10

Ondřej Knap

Student Společenských věd na Fakultě filozofické v Ústí nad Labem. Už od svého dětství je vášnivý hráč srdcem a duší. Je velkým fanouškem Star Wars série, ale také je vyznavačem zimního sportů, převážně snowboardingu. Mimo to má také rád řeckou mytologii, anime a tetování. Jeho oblíbenými žánry jsou RPG (Dark Souls série), FPS a nepohrdne ani oddechovou sportovní hrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *