Dragon Age 1/3 – TÉMA – První díl legendární videoherní série

Dragon Age je jedna z nejvýznamnějších videoherních sérií všech dob.  První hra ze série, Dragon Age: Origins, byla vydána v roce 2009. Další hra, Dragon Age: Champion of Kirkwall, vyšla v roce 2011 a třetí a zatím poslední hra, Dragon Age: Inquistion, spatřila světlo světa na konci roku 2014.

 

Vývojář: BioWare Edmont

Vydavatel: Electronic Arts

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation, Xbox, Mac OS

Žánr: RPG

Celá série se odehrává v Thedasu, který ohrožují zplozenci, draci, občanská válka a rozepře mezi mágy a templáři. Universum je rozsáhlé, o vedlejší úkoly není nouze. Jednotlivé hry od sebe odděluje několik desítek let, stejně tak jako trilogii Mass Effectu a Andromedu. Na rozdíl od Mass Effectu si v Dragon Age můžete importovat save z předešlé hry a změny v herním světě nepřijdou vniveč.

 

Na začátku každé hry si hráč vybere rasu a povolání. V každé správné fantasy hře jsou trpaslíci, elfové a lidi, Dragon Age k tomu ještě přidává vlastní rasu Qunari, zpřístupněnou až ve třetí hře. Povolání jsou klasicky rozdělená na mágy, bojovníky a lotry, ale podle zvolených talentů na talentovém stromě se dají povolání specializovat na léčitele, templáře nebo hraničáře.

Příběh prvního dílu si už od začátku řídí sám hráč. Při výběru postavy si musí vybrat i její původ, který bude provázet hlavní postavu celou hru a do nějaké míry ovlivňovat příběh. Protože svět potřebuje hrdinu, je asi jasné, že na začátku hry se pár věcí pokazí a to vyžene protagonistu z měkké postele a donutí ho něco změnit. Postup ve hře ovlivňují i morální rozhodnutí hráče, tak jako ve všech BioWare hrách. Některá rozhodnutí mění celý herní svět, například rozhodnutí o tom, kdo se stane novým králem nebo menší rozhodnutí v rozhovorech s postavami v táboře.

 

Musím přiznat, že rozhodnutí v táboře jsou pro mě mnohem důležitější než ta, která zasahují do osudu Thedasu. Hry od BioWare skvěle vypadají, nepadají a mají jenom pár bugů. Důležitější než hratelnost je na nich podle mě příběh. Vývojáři ho dokáží skvěle vyprávět. Ať už jde o trilogii Mass Effect nebo právě o Dragon Age. Je jenom málo her, u kterých si pamatuju jména vedlejších postav nebo jejich příběh. Příběh Dragon Age je jako knížka. Donutí hráče se zamyslet, ne jenom proklikat dialogy a běžet do dungeonu. Naposledy mě takhle dostal Zaklínač 3 a ten vyšel v roce 2015. Poslední dobou nevychází příběhově zajímavé hry, dost jsem se těšila na Dishonored 2 nebo už zmiňovanou Andromedu, ale i když jsou obě hry nadprůměrné, nebudou nikdy na úrovni téhle krásky.

Konečně se dostávám k příběhu prvního dílu. Ferelden je ohrožován hordami zplozenců a rozpadající se království potřebuje novou naději. Hlavní protagonista se dostane k Šedým strážcům, skupině vyvolených k boji se zplozenci. První bitvu království prohrálo na celé čáře. Novým úkolem protagonisty je sjednotit království a vybudovat armádu, která by nastolila pořádek. K tomu je potřeba získat si důvěru elfů, trpaslíků a lidí a přesvědčit je, aby v nadcházející bitvě drželi pospolu. Přesvědčování zahrnuje vedlejší úkoly, pomoc jednotlivým frakcím a spoustu rozhodování. Celý příběh provází menší potyčky, elity a mini bossové. Všechno spěje k finálnímu bossfightu a několika konečným rozhodnutím.

 

Parta, která hráče provází na výpravách v herním světě, má vždycky čtyři členy a určitě s sebou chcete tahat zástupce všech povolání. V bojích se jednotlivé schopnosti doplňují a nikdy nevíte, kdy se bude hodit lotr na otevření zámků nebo mág k doplnění života. Nechybí ani vyrábění pastí a příprava lektvarů. Ve hře je fast travel a pokud cestou nepotkáte bandu zločinců, zabere přesun z lokace do lokace pár vteřin.

Dragon Age: Origins nabízí obrovskou spoustu možností. Hra by se dala považovat za starší kousek a grafikou se samozřejmě nevyrovná novým hrám, ale ve své době získala ocenění „Game of the Year“ a kdybych o tom rozhodovala já, dostala by ho znovu. Neznám jediného fanouška RPG, který by první díl téhle legendární série nehrál a většina z nich hrála i další dvě hry, na které se podíváme v pokračování téhle mini série.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *