Drakensang Online nabídlo novou hratelnou rasu a velký update v rámci obsahu – NOVINKY

Trailer na rozšíření Rise of Balor

Izometrické MMORPG od německých vývojářů Bigpoint, jemuž nechybí ani česká lokalizace, před nedávnem rozšířila čtvrtá hratelná rasa – a to doslova. Zatímco před aktualizací se dalo hrát pouze za lidi, a navíc jen ve třech specializacích (válečník, čaroděj, ranger), nyní konečně můžeme zkusit hru v kůži trpaslíka – neboli tak zvaného Paromechanikuse (v originále se tento patvar nazývá Steam Mechanicus). Ale nově zpřístupněná rasa odemkla též další hratelný svět, ve kterém se ocitneme na začátku, rovněž mnoho nových úkolů a samozřejmě zbroje, předměty nebo loot, určený právě trpaslíkům. Pojí se s nimi velká část příběhu, jež vám dále v článku krátce zrekapituluji. Druhou, snad ještě větší novinkou (a rozhodně o dost čerstvější), se jeví aktualizace Rise of Balor.

Drakensang-screenshot

Značku Drakensang si pravověrní hráči RPG vybaví spíš jako samostatné hry, jimž do odkoupení německým studiem Bigpoint nic nekonkurovalo. Sbíraly poměrně slušná hodnocení napříč recenzentskou obcí, jejich éře už ale dávno odzvonilo. Hráči minulých her se teď soustředí spíš na novější přírůstek do rodiny, masové MMO RPG Drakensang Online. První build mohli hráči otestovat již v listopadu roku 2011, přičemž od té doby hra prošla očividnými změnami, nejen co se grafiky a hratelného světa týče. K zahrání se tehdy zpřístupnili pouze dvě klasy, čaroděj a válečník. Po určitém čase hru obohatil mimo jiné Ranger, přinášející mezi zbraně kuš. Každý týden přitom dodnes vychází minimálně dva malé fixy, které opravují titěrné vady.

Může se sice zdát, že hry v prohlížeči jen těžko konkurují gigantickým titulům, vytvářených v početné produkci a uvolněné za hlasité netrpělivosti, DO ale hráči zbožňují právě kvůli nenucené prezentaci. Ano, vyvíjely ho desítky lidí, nikoli dvojčlenný tým, ovšem spustit jej hráči mohou bez ohledu na svou finanční situaci či hardwarovou výkonnost. Drakensang Online totiž Bigpoint uvolnil prakticky zcela zadarmo. Tedy, nic samozřejmě nedají lidem úplně zadarmo, bez nějaké podmínky. Ve hře funguje poměrně vyvážený systém mikrotransakcí, plateb mimo herní měnu. Prodávají se za ni vylepšené zbraně, oblečení, kusy zbroje nebo dokonce ona herní měna – dá se však obejít i bez těchto nákupů. Nemusíte proto ve hře utratit jediný cent ze své peněženky, abyste získali rozšíření inventáře a podobné, hodně nedostupné vylepšení. Vaše píle zkrátka určuje, nakolik vám sedne zabudovaný systém plateb. Kupříkladu mně po celé hraní ani jedinkrát nevadil. Stačilo prosedět několik volných odpolední hraním, díky nimž jsem si vydělal pěknou zásobu temných mincí, a bylo! Někdy mě sice přemáhalo nutkání, koupit si balíček těch mincí, ale vždy jsem se přemohl… Osobně totiž utrácení skutečných peněz ve hrách, jako DO moc nepodporuji. Tím ale nikoho nechci odrazovat od takové činnosti.

drakensang 4

Čeští hráči nepochybně ocení lokalizaci do češtiny, s níž si hru užije skoro každý, aniž by musel umět perfektně anglicky. Jakýkoli dabing zde sice chybí, ani náročnější hráči si ale nezačnou stěžovat. Pouze se mi docela příčí stále se opakující vzorec úkolů; dojdi tam, natrhej bylinku/zabij potvory, z nichž vypadnou různé předměty, a ty dones zpátky zadavateli. Většina questů po hráči vyžaduje pouhý boj, tedy abychom zabili nějakého bosse. Přitom s questy se dá pracovat různě, což dokazuje třeba takový Zaklínač, třetí díl dvojnásob. Někdy se náplň liší dejme tomu v zadání, že potřebujete někoho najít a k tomu hledáte stopy, důkazy a úkolové předměty. S tímto naneštěstí MMO hry s velkým počtem hráčů nemohou počítat. Hlavní důvod spočívá v kvantech aktivních hráčů, takže pro jejich plnění by se musely využít další servery. A to by pochopitelně stálo další peníze.

Ale zpátky k dvěma updatům, o kterých jsem tady plánoval mluvit, jenže řeč odbočila jinam… Paromechanikusy zvolí pro hru hráči, kteří by si rádi zakouzlili, přitom však nechtějí užívat manu a další nezbytné věci. Rasa trpaslíků si ruční výrobou obstarává zbraně a s jejich pomocí bojuje nejlépe na střední vzdálenosti. Můžete tak používat rozličnou škálu bambitek, pistolí a revolverů, boj nablízko se s nimi nedoporučuje. Paromechanikus aktivně brání svou pozici rozestavováním bojových turret, respektive střílen. Během počátečních levelů dostanete k dispozici jednu jedinou, co můžete libovolně přesunovat. A bohužel, nikdy se jejich zásoba nerozšíří. Nicméně, tito gnómové mohou také házet bomby, umisťovat na zem zpomalující olej, přesunout se pomocí raketového batohu, vystavět dva další druhy obrněných střílen (opět každou použijeme v omezeném množství jednoho kusu), zavolat si miniaturního trpaslíka… Celkový výčet by se táhl ještě přes několik řádků.

drakensang 5

Příběh kolem Paromechanikusů se nezdá nijak obsáhlý. Zhruba na poměry RPG se o nich dozvíte během povídání od NPC (postav okolního světa). Dovolím si krátkou rekapitulaci.

Ať se na adresu trpaslíků snáší kritika za jejich jazyk, kulturu a vyjadřování, největšími vynálezci všech dob se stali právě oni. Kam historie sahá, trpaslíci žili dlouhá léta stranou od lidí v nepřístupných horách. Jakmile se navrátil jejich úhlavní nepřítel, Drak, začali shánět spojence. Vydali se tedy do Království lidí, aby tam domluvili své spojenectví s rytíři a čaroději. V boji se řád Paromechaniků osvědčuje díky technickým dovednostem – působivým zbraním a turretám. Přitom k chodu svých zařízení používají páru, se kterou udělali revoluci na poli moderního boje. Paromechanikům byste se nechtěli zprotivit; jejich střely jsou neúprosně prudké a mocné.

A co velký update Rise of the Balor? Zpřístupnil hráčům od 45 úrovně šestnáct rozlehlých lokací, přes 150 questů, 11 nových typů monster a přibližně 200 předmětů/lootu. Maximální dosažitelná úroveň se posunula na level 50. Ovlivnil ale i hráče nižších levelů, protože se v něm přepracoval systém talentů (přes třicet ho rozšířilo). S jeho příchodem byly odstraněny závažné bugy a glitche. Inu, přečtěte si to sami!: Update Rise of the Baelor

Dragensang Online bych doporučil všem hráčům, které už vyloženě unavují velké hry a rádi by se vyblbli s kamarády. Možností, jakými trávit svůj čas, existuje nespočet, hrání her ale člověka příjemně odreaguje. Takže pokud máte rádi MMO RPG, zkuste tuhle hru, nezklame vás.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.