Elden Ring – RECENZE – Obří RPG překonává všechny hranice!

Čekali jsme dlouho, opravdu dlouho. Někdy, se čekání zdálo skoro nekonečné a plné pochyb. Přinese nám FromSoftware stejně dobrou hru jako je ta, která celé studio proslavila? Hype kolem Elden Ringu byl obrovský, ještě aby ne, když jde o nástupce Dark Souls. Ale vyplatilo se všechno to čekání?

  • Datum vydání: 25. února 2022
  • Vývojář: FromSoftware
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4 a 5

Hned na začátek je asi fér zmínit, že Elden Ring není žádnou revoluční hrou, ale spíš evolucí žánru. Tohle není žádné RPG pro lidi, co čekají nový Skyrim, tahle hra si bere všechno, co fungovalo v Dark Souls a bere to na nový level. Tím bych rovnou odpověděla na otázku z úvodu, vyplatilo se čekání? Ano, ano vyplatilo.

Herní svět nazvaný Lands Between je bez diskuze gigantický. Mapa se neustále zvětšuje s tím, jak hráč objevuje nové lokace a skoro to vypadá tak, že ani nemá nikde konec. Jak obvykle má i tenhle svět svoje problémy. Elden Ring, který držel všechno pohromadě byl rozdělen na kusy, jednotlivé části mají polobohové, kteří mezi sebou válčí a hádejte, kdo se je pokusí zastavit.

Přesně, jste to vy. Špinavý Poskvrněný, úplný nikdo, bezejmenný hrdina, který se snaží naplnit staré proroctví, posbírat všechny části Elden Rignu a poskládat ho zase zpátky dohromady. Příběh toho samozřejmě nabízí mnohem víc, ale vykecat to, by vás úplně připravilo o celý zážitek, a že je na co se těšit.

Nečekejte ale, že se s vámi bude hra nějak mazlit. Vlastně nečekejte vůbec nic. Máte sice mapu, ale na ní najdete jenom minimum informací a značky si tam musíte hezky postaru přidat sami. Lore je rozházený po herním světě a najít si ho musíte sami. A úkoly, které cestou naberete taky nikde nenajdete. Takže jestli nemáte dobrou paměť, doporučuji tužku a papír.

Nijak hodní nejsou ani nepřátelé. Ať už mluvíme o městské stráži, klasických nepřátelích nebo o bossech. Nikdo na vás nečeká s otevřenou náručí a trénink z Dark Souls tady rozhodně zužitkujete.

Elden Ring rozhodně není záležitost na jedno odpoledne. I kdyby jste chtěli hru jenom proletět a nezkoumali každou jeskyni a puklinu v kameni, pořád byste potřebovali pár desítek hodin. Ay se postup hrou trochu zrychlil, máte k dispozici věrného oře Torrenta. Novinkou je i přidání crafting systému do hry, díky tomu nemusíte pořád hledat obchodníka a spoléhat se na jeho zásoby.

Elden Ring je Dark Souls na drogách. Větší, epičtější s tunou nových gameplayových vylepšení. Tím nechci říct, že nenarazíte na bugy, to by v takhle velké hře ani nešlo. Jakmile se dostanete do neuvěřitelného světa, jenom tak vás nepustí. Je to drsný svět s vlastními pravidly, vlastní minulostí a dává to jasně najevo. Jenže jakmile se do něho pustíte, je hrozně těžké odejít. Čekají na vás zážitky, o kterých budete mluvit ještě za několik let. Všechen hype byl na místě. Jediné, co vám snad může trochu vadit, že se Elden Ring nesnaží odpoutat od Dark Souls, ale spíš s ním tak nějak koexistuje. Dalo se to čekat, ale je trochu škoda, že právě tahle hra nevybočuje z řady souls-like víc.

Hodnocení 9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *