Element – RECENZE – Začíná boj o suroviny!

Element je realtime vesmírná strategie od nezávislého herního studia Flightless. Jednotlivé civilizace se vyvíjí a zdroje pomalu vysychají. Začíná boj o suroviny na cestu do dalšího systému. Element je hra plná hledání nových zdrojů surovin, zajímavého crafting systému a neobvyklého grafického zpracování. A samotní vývojáři tvrdí, že je to ideální RTS pro všechny z nás, kteří nemají čas RTS hrát.

Datum vydání: 27. července 2018

Vývojář: Flightless

Platformy: Microsoft Windows, Linux, Mac Os, Nintendo Switch

Hráč se v Elementu dostane do čela civilizace, která musela vyrazit ke hvězdám, aby našla nové suroviny k přežití. Jak by se dalo čekat, nejste jediní, které to napadlo, a tak dříve či později narazíte na nepřátelské AI týmy a budete se s nimi muset vypořádat. Zápletka v Elementu není jedna z nejsložitějších, ale je to všechno, co potřebujete v dobré strategii.

Element je hra plná zajímavých herních mechanik a hned první z nich je těžba. Nejdřív si hráč vybere planetu, kterou plánuje vytěžit. Planety v systému jsou pojmenovány podle prvků z periodické tabulky, aby bylo na první pohled jasné, jaký element se na ní nachází. Dejme tomu, že si jako první planetu vyberete Titanium. Hra vám řekne, kolik titanu musíte vytěžit a kolik dolů je na planetě. Potom už si jenom hlídáte energii a rozšiřujete jednotlivé doly. Těžba je v Elementu celkem komplexní záležitost a jsem ráda, že se vývojáři nebáli udělat trochu složitější systém než jenom postavení jedné budovy, která všechno udělá za hráče.

Podobně zpracovaný je i soubojový systém. Na planetě s nepřáteli jsou důležité dvě věci – musíte zničit všechny nepřátelské jednotky a zároveň vytěžit co nejvíc surovin. Jestli se neradi pouštíte do velkých konfliktů, stačí nastražit miny a čas od času poslat na nepřátelskou základnu několik raket. Pokud se nebojíte menších ztrát, můžete vzít nepřátelskou základnu útokem a namastit si kapsy.

Element překvapí hlavně svojí jednoduchostí. Hra na první pohled vypadá jako low poly hříčka s několika jednoduchými mechanikami, naštěstí opak je pravdou. Čím víc času hře dáte, tím víc vás ohromí její komplexnost. A jednoduchý příběh (nebo jeho nastínění na začátku) dává hráčům možnost vytvořit si vlastní důvody k dobytí celé soustavy. Občas sice narazíte na menší glitch, ale není to nic, co by zkazilo herní zážitek.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *