Eliza – NOVINKY – Terapeut v mobilu?

Herní studio Zachtronics se proslavilo tvorbou puzzle her (Opus Magnum, Exapunks nebo Shenzen I/O) a protože se jejich hry nedaly úplně zařadit mezi ostatní puzzly, vznikl žánr Zachlikes. Eliza je ale úplně jiná hra, než bychom od tohoto studia čekali. Jde o vizuální román, ve kterém se hráč podílí na vývoji umělé inteligence, která změní celý svět.

  • Datum vydání: 12. srpna 2019
  • Vývojář: Zachtronics
  • Platformy: Microsoft Windows, Linux, Mac OS

Eliza je terapeutický program jehož úkolem je zajistit něco jako profesionální pomoc všem lidem na světě. Jakmile bude totiž program hotový, lidé si ho jednoduše stáhnou do mobilu a nechají si poradit. Takový je plán společnosti Skandha. Eliza ale ještě není hotová a hráč hry se pokusí přispět k jejímu dokončení.

Jako Evelyn Ishibo-Aubrey se stáváte hlasem Elizi. Do kanceláře přichází první člověk a vaším úkolem je vést s ním rozhovor, podle daného scénáře. Od scénáře se v žádném případě nemáte odklonit, ale občas to prostě jinak nejde.

Upřímně jsem si nebyla jistá, jestli hra bude poutavá, jak sliboval trailer a tenhle pocit mi vydržel prvních pár minut. Zmizel s prvním klientem a už se nevrátil. Postupně se setkáváte s různými lidmi a s pomocí Elizi je analyzujete, snažíte se porozumět jejich pocitům a navrhujete jim možnou léčbu. Zároveň hra odkrývá něco málo z minulosti samotné Evelyn a její důvody k přijetí zajímavé pracovní nabídky u společnosti Skandha.

Studio Zachtronics má obrovský talent na vytváření opravdu dobrých her, které tak trochu mění pravidla daného žánru. Eliza si bere to nejlepší z klasických životních příběhů a přidává k tomu něco navíc. Hráč nemá nejmenší problém pochopit motivaci jednotlivých postav a stejně si nakonec řekne ‚Wow, to jsem nečekal/a.‘. To všechno doprovází skvělá hudba.

Eliza je působivá hra, kterou zvládnete dohrát za jeden večer. Ale i tak na ni budete myslet ještě dlouho potom. Klienti několikrát zmíní, že by si přáli mluvit s opravdovým člověkem, a ne jenom programem, a to je zajímavá myšlenka. V budoucnosti nás možná čeká podobný osud, přece jenom mobil máme pořád v kapse a Eliza je online pořád. Ve hře nejde jenom o samotný program, tvůrci hry věnovali stejnou pozornost i postavám kolem Evelyn. Dohromady tak hráč dostává skvělý zážitek z pohodlí domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *