Enclave – RECENZE – RPG z jiné doby

  • Vývojáři: Starbreeze Studios
  • Datum vydání: 10.3.2003
  • Žánr: akční RPG, single-player

enclave gameplay

Hledáte hry, které vyšly v prvním desetiletí 21. století a stojí za to je vůbec v této době ještě zapnout? Vaše hledání právě skončilo. Vracíme se ke hře, která nese název Enclave a stále má co ukázat, dokonce by se dalo říci, že může konkurovat některým dnešním hrám. A to nemyslím grafikou, ale zajímavou hratelností a způsobu, jak je hra vytvořena.

Jak jsem již zmínil, tato RPG hra má stále co ukázat. Po instalaci a nastavení rozlišení se můžete na hru ihned vrhnout. Ze začátku si můžete vybrat pouze cestu dobra. Cestu zla můžete hrát až po dohrání cesty dobra, což je dohromady 14 misí a pár bonusových. Máte na výběr ze tří úrovní. Easy, moderate a hard. Poté se vám zobrazí mapa světa a postupně po zplnění daných misí se vám objevují nová místa. Po vybrání mise si musíte vybrat postavu. Ze začátku máte pouze bojovníka, ze strany zla pouze lovce. Po splnění misí, dostáváte další a další postavy, které můžete kdykoli před misí měnit. Z mého pohledu bych dokonce řekl, že je zcela nemožné projet celou hru s jednou postavou.

enclave lukostřelec

Jakmile si vyberete postavu, musíte si jí také vybavit. Jedná se o meče, štíty, kuše, luky, speciální šípy, lektvary na HP (zdraví) a zbroj. Není to ale tak jednoduché. Než si vůbec postavu takhle vybavíte, musíte nějak získat peníze, nebo prostředky, za které si tyto věci koupíte. Peníze získáváte tím, že sbíráte peníze, diamanty a různé drahokamy, přímo ve hře. Na konci hry se vám tyto peníze přičtou na vaše „konto“. Toto konto ale není jen pro jednu postavu. Pokud nasbíráte dohromady za 3 mise 800 goldů, a vybavíte jimi svého bojovníka, tak vaše druhá postava, například druid, se může rovněž vybavit za 800 goldů.

V každé kampani, máte na výběr z několika postav. Ze strany dobra se jedná o již zmíněného bojovníka, který dominuje velkou silou a výdrží, kouzelník, který je velmi silný se svou magii, poté druid, který je z mého pohledu slabý a v ničem nevyniká, halfling, která je velmi hbitá a málo kdo ji dohoní. Poté je zde lukostřelkyně, která je výborná na velkou vzdálenost, bohužel na blízko je nepoužitelná. Jako poslední je zde inženýr, který zde nemá žádnou jinou funkci, než tu, že má výbušniny a zápalné láhve – podle mne nevyužitelná postava. Ze strany zla je to berserker, kouzelnice, bombardér, lich, lovec a goblin. V podstatě jsou velmi podobní postavám ze strany dobra – berserker hodně vydrží, kouzelnice je silná s magii, atd… žádné změny.

enclave equip

Pokud se již dostanete přes dobro, a začínáte hrát za zlo, určitě vás překvapí, že bojujete proti postavám z dobra, což je velmi legrační. Jedna z mála nehezkých věcí na této hře je ta, že hra se vám uloží až po té, co misi dohrajete. Pokud je řeč o soubojích, není zde nic nového. Mačkáte a mačkáte, občas se musíte krýt pomocí štítu, nebo aury, ale to je tak vše. Někdy protivníkovi zasadíte ránu, která ho zabije na jednu ránu, někdy se s identickým protivníkem nemůžete vypořádat. Hra je ale podle mne i s těmito chybami, jedna z lepších RPG her z toho roku a myslím si, že si zaslouží pozornost i od nových generací.

+ zajímavá hratelnost, doba hratelnosti, styl výběru vybavení, některé mise opravdu těžké na projetí

– lehké hádanky, občasné bugy, umělá inteligence, styl ukládání

Hodnocení: 7,5/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *