Equilinox – RECENZE – Dokážete udržet funkční ekosystém?

Trvalo to tři roky, než si Youtuber ThinMatrix splnil svůj sen a vydal vlastní hru Equilinox. Jde o simulátor přírody, ve kterém se snažíte vytvořit funkční ekosystém. Jedná se tak o příjemnou změnu. Pro jednou nemusíte stavět města a spojovat je logisticky náročnou dopravou, dokonce se ani nemusíte snažit dobít jinou planetu. Tady se jenom koukáte na zvířátka a užíváte si to.

  • Datum vydání: 23. listopadu 2018
  • Vývojář: ThinMatrix
  • Platformy: Microsoft Windows, Linux, Mac OS

V Equilinoxu začíná výběrem mapy, na výběr máte za tří typů, takže tady nejde o žádné těžké rozhodování. Jakmile to máte, hra vás hodí do hry. Abyste vytvořili soběstačný ekosystém, musíte začít pěkně od začátku. Kolem rybníčku nebo jiné louže na mapě zasadíte kytky a čekáte, co bude.

Rozjezd je trochu pomalý, ale jakmile máte položené základy (v tomto případě jde o trochu zeleně na zemi), můžete se posunout k větším úkolům. Z nějakého důvodu se mi ve hře jako první objevila ovce (myslím, že to byla součást nějakého úkolu). Nejspíš proto aby se budoucí civilizace nemusela ptát, jestli bylo dřív vejce nebo slepice. Každopádně takhle v hře pokračujete. Dáváte na mapu nové rostliny a zvířata a doufáte, že se nic nepokazí. Součástí hry jsou i mutace a křížení druhů. A jediný limit jsou body na horním panelu.

Každá rostlina i zvíře má svoje potřeby. Ty si můžete prohlédnout kliknutím na ně a podle toho zhodnotit, jestli vám přežijí, pokud je dáte do hry. Nejde o nic složitého, ale dodává to hře jakousi hloubku a vy díky tomu nemáte pocit, že tam nemůžete všechno naházet a jenom koukat, musíte trochu přemýšlet.

Equilinox je nenáročná sandboxová oddechovka, u které můžete prosedět celý den a ani si toho nevšimnete. Překvapila mě velikost mapy, na které se hraje. Když jsem ji poprvé viděla připadala mi moc malá. Ukázalo se, že tahle velikost bohatě stačí. Než totiž „oživíte“ malý kousek země, uběhnou desítky minut.

Zatím se jako největší problém hry ukazuje vymírání. Každý druh má svoji délku života, samozřejmě se rozmnožují, ale to nestačí, minimálně ne ze začátku. Když si koupíte pět jedinců, kteří vydrží na mapě den a něco, a za tu dobu stihnou zplodit jedno mládě, nemusíte si jít pro kalkulačku a dojde vám, že to takhle nepůjde. Jediná možnost je pořád dokupovat jedince, jenom aby vám po mapě něco běhalo nebo čekat na vhodnější podmínky.

Equilinox je super roztomilá hra a dokáže zabavit. Pokud vás zaujala, její požadavky na hardware nejsou vůbec přehnané a cena 8.50€ je víc než férová. Rozhodně by se na ní dalo něco zlepšit, ale s tím, co se dneska děje na herní scéně je to skvělý únik k něčemu opravdu zábavnému.

Hodnocení 7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *