Esport – ZAJÍMAVOSTI – 2019/2020

I přesto, že to nemusí být patrné na první pohled, tak herní průmysl se stále velmi rychle vyvíjí. Profesionálních hráčů přibývá, vše se dostává do mnohem většího povědomí a hraní her se již stalo naprosto běžnou záležitostí v širokém věkovém spektru populace. V rámci zkoumání vývoje esportu si pro nás Česká asociace esportu připravila několik trendů, které můžeme mapovat na přelomu roku 2019/2020.

Nejvíce viditelnou změnou jsou patrně samotné odměny z esport turnajů. V roce 2019 byl rekord překonán hned dvakrát. Poprvé na Fortnite turnaji v červenci. Jednalo se o 30 mil. dolarů, v přepočtu 688 mil. korun. Podruhé v Šanghaji, kde šlo o 34 mil. dolarů, což je 800 mil. korun. V roce 2020 můžeme další růst odměn očekávat a patrně přijde i překročení hraniče 1 miliardy korun. V souvislosti se sledovaností lze zmínit i zvyšující se zájem ženského publika. Celosvětově tvoří ženy 22% fanouškovské základy a v roce 2020 můžeme bez pochyby očekávat další nárůst.

Rekordy trhá i sledovanost turnajů. Na prvním místě stojí League of Legends World Championship. Sledovanost dosáhla přes sto milionů diváků, což strčilo do kapsy i Super Bowl.

Dalším trendem je vstup netechnologických firem na pole gamingu. Zájmem jsou samozřejmě finance a firmy pochopily, že je v tom obrovský potenciál. Za zmínku stojí například Námořnictvo spojených států nebo Louis Vuitton v League of Legends.

Zajímavým faktorem je i obrovský vzestup mobilních zařízení, který jsou čím dál více levnější a výkonnější. Všichni již patrně zaznamenali turnaje v mobilních hrách a zdá se, že tento trend bude nadále pokračovat.

Taktéž dochází k propojování sportu a esportu. Diskuze o zařazení esportu do klasických sportů jsou čím dál vášnivější a do budoucna můžeme patrně čekat ještě větší propojování těchto dvou odvětví. V rámci toho si lze povšimnout i větší provázanosti mezinárodních organizací.

Ze všeho zatím vyplývá, že rok 2020 bude pro esport zase přelomový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *