Fallout Shelter (iOS) – RECENZE – Jaderný bunkr snadno a rychle

Recenzovaná verze: Ipad mini
Dlouho předtím, než očekáváme příchod čtvrtého Falloutu, jeho tvůrci vypustili do světa nenápadnou, leč hodně promyšlenou strategii Shelter, neboli Bunkr. V této hře se tedy pochopitelně staráte o svůj atomový bunkr, jenž časem rozšiřujete, aby pobral stále více lidí. Hra se přitom na iOS, kde vyšla jako první (android verze dorazí někdy koncem srpna) těšila velké oblibě, za dva týdny si ji totiž stáhlo více než čtyři miliony lidí, a není se vcelku čemu divit. Nabídne vám toho fakt hodně, což sice nezní v konečném důsledku tak skvěle, ale věřte mi; parádně si u ní pohrajete, ani nemrknete. Protože i kdyby vás tak moc nebavily strategie, Shelter se dá přirovnat i k The Sims, ačkoli se spíš hodí zařadit mezi survival hry. Stojí proto někde na pomezí, takže hezky mixuje klidně tři žánry v jednom – strategii, survival a starání se o potřeby virtuálních postaviček, což se dělí jen na The Sims.
Při každém začátku nového hraní se vám automaticky vygeneruje váš individuální kód bunkru, a pokud máte štěstí, dostanete něco jako 512 nebo 111 – na tom však ani do takové míry nezáleží. Důležitější je spíš ten zábavný přístup, s jakým se k vysvětlování postavili vývojáři. V průběhu hry platíte za vtipně pojatou měnu víček od piva, která se mi ale zdá naštěstí docela tězce vydělatelná. Hra vás tím vážne potrápí, a nečekejte, že se vám hned napoprvé zadaří vystavět obrovský, skvěle prosperující bunkr. Což mi připadá skvělé. Alespoň mě na obtížných hrách baví překonávání svého potenciálu. A zde tomu není veskrze jinak.

Fallout-Shelter-11

K chodu svého bunkru asi nejvíce potřebujete elektřinu, tu tedy vyrábíte v malých elektrárnách a právě na ní vše postupem času padá. Protože pokud nevyrobíte dostatek elektřiny, nemůžete pohánět ani vodárnu, tím pádem skolabuje věškerý přísun jídla. Jenže i bez toho se dá nějak obejít, hlavně však oceňuju, že elektřinu díky bohu jen tak neztratíte. Z toho důvodu hratelnost nikdy nepřekročí hardcore meze. A to znovu hodnotím jako velké plus, některým hráčům by se totiž příliš velká obtížnost nemusela líbit.
Jak stále postupujete hrou, potýkáte se s nedostatkem těch a oněch surovin. To vždy řešíte minimálně přistavěním nové místnosti, třeba bytů, jídelny či skladu. Jindy ovšem vysíláte své virtuální postavičky, tak zvané dwellers, do Wastelandu, světa divočiny. Čím lépe je přitom vybavíte, tím vyšší pak bude šance, že se vrátí bez úhony na zdraví, nebo že dokonce přinesou nějaké vzácné předměty. Ty se vám posléze dost hodí. Když chcete přistavět další místost, ale bohužel vám v cestě leží balvany, prostě je odstraníte – i za to však draze zaplatíte.

Fallout-Shelter

S grafikou se tvůrci fakt vytáhli. Hra vypadá na poměry strategií opravdu hezky, malovaná grafika jí dává příjemný retro styl. Přitom na rozdíl od jiných velkorozpočtových her pro iOS Shelter spustí také starší zařízení. Nepotřebujete tedy nejnovější iPad nebo iPhone, abyste si tuhle kratochvíli zahráli i vy. Většina prostředí je vykreslena v parádní kreslené grafice, při poklepání na místnost vás však ohromí 3D grafika. Tento prvek příjemně oživuje grafický styl Shelteru.  Jen mě malinko mrzí poměrně častě pády hry, při nichž přijdete o nahraná data. Škoda. Za tohle strhnu několik bodů; vývojáři by měli takovým problémům předcházet. Ozvučení se však jeví krásně stylové. Nikdy vám neutrhne uši nevkusná hudba, a tak tohle mi padání docela vynahradilo.
Nu, co dodat, Fallout Shelter sice něco musí povinně dohnat, jinak ale u něj prosedíte klidně dvacet hodin bez jediného náznaku nudy nebo stereotypu.

fallout-shelter-pregnant-ladies

VERDIKT:
Na něčem možná tvůrci nepracovali tak urputně, vesměs se ale předehra k velkému Falloutu povedla. Jestli čekáte trojrozměrnou akci na tablety, volte raději jinou, v případě odreagování na pár minut však Shelter bohatě stačí. Teprve s příchodem na Android tvůrci zaznamenají nefalšovaný přísun nových hráčů, třebaže i na iOS hra udělala revoluci. Tolik lidí si ji totiž nestáhlo jen tak. Fanoušci postapokalyptických záležitostí, buď si pořiďte zařízení od Applu, nebo netrpělivě čekejte na vydání. Tohle se rovněž díky ceně nula korun vyplatí stahovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *