Forza Horizon 5 – RECENZE – Vzhůru do Mexika!

Jedna z nejzábavnějších závodních sérií Forza Horizon se po třech letech čekání vrací s pátým pokračováním. Forza festival se přesunuje z deštivé Anglie do slunného, pestrobarevného Mexika, kde už čekají okruhy v džungli, sprinty mezi malebnými vesničkami nebo drift vedle sopky.

  • Datum vydání: 9. listopadu 2021
  • Vývojář: Playground Games
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One a Series X/S

Forza Horizon 5 se nesnaží být nějakým přehnaně revolučním dílem série, který by změnil všechno, na co jsme ze čtyřky zvyklý. Na obou dílech se nějakou dobu pracovalo současně a je tak myslím jasné, že jsou si dost podobné – graficky. Nechápejte mě špatně, všechny detaily na mapách jako je kouřící sopka, zelená džungle a zikkuraty, stejně odlesky horkého slunce na kapotě vypadají naprosto úchvatně. Jenom někdo může namítnout, že jde spíš o reskin než novou hru.

Tím nejzajímavějším v nové Forze jsou expedice. Je to něco jako vedlejšáky, které vás vezmou na cestu napříč vším, co Mexiko nabízí a představí vám extrémní počasí. Plněním expedicí se odemykají nové Horizon festivaly a ty zase vedou k dalším kolům na mapě. Podobně jako v předchozím dílu vás k tomu hra ale nenutí, můžete si zajet cokoliv, kdykoliv.

Mimo příběhovou linku, vedlejší úkoly a závody je ve Forze pořád co dělat. Rychlostní limity se nepřekonají sami, skokánky čekají na nové rekordy, tabule na expy a peníze se sami nerozbijí. Prázdná garáž se sama nezaplní a nové domy se sami neodemknou. A kdyby vám tohle všechno nestačilo, je tady hra ve více hráčích, kromě klasického PvP přichází pětka s novým typem výzev v Arcade modu nebo battle royale modem Eliminátor.

Forza Horizon 5 je nabitá aktivitami a to myslím, hodně nabitá. Kam se podíváte, tam na vás něco čeká. A nestane se, že byste jezdili prázdnou mapou a hledali, kde protočit kola. Jezdíte od jednoho bodu k druhému a plníte všechny výzvy v dohledu. Hra vás odměňuje úplně za všechno, expy a peníze lítají. A nechybí ani kolo štěstí, kde si můžete vytočit nová auta i „stylové“ doplňky pro postavu.

A kdyby jste se přece jenom začali strachovat, že vám dojdou závody, nemusíte se strachovat. EventLab vás nechá vytvořit si vlastní závody nebo projet ty, které připravili ostatní.

Forza Horizon 5 je zábavná, skoro až návyková hra, která bere všechno to, co už měla čtyřka a vylepšuje to. Dočkala se velkých změn? Ne. Ale jejího nákupu stejně nebudete litovat, hlavně jestli vás tahle série baví. Hra běží na počítačích a na Xboxech. Je také součástí Xbox Game Pass předplatného, kdyby jste nechtěli platit plnou cenu.

Hodnocení 10/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *