Frostpunk – RECENZE – Když všechno zamrzne!

Frostpunk je survival strategie z opravdu mrazivé budoucnosti. Země se začala rychle ochlazovat a lidé umírali. Nakonec zůstalo poslední město, poslední naděje lidstva. Ani tady však přeživší nečeká růžová budoucnost, spíš naopak. Jediná možnost jak přežít je, rozhodovat mezi obtížnými volbami nejen z morálního hlediska.

Datum vydání: 24. dubna 2018

Vývojář: 11 bit studios

Platforma: Microsoft Windows

Frostpunk je z části survival a z části strategie, a i přes poměrně jednoduché mechaniky dá hráčům pěkně zabrat. Ze začátku si musíte zajistit nějaké ty základní suroviny jako je dřevo, jídlo nebo uhlí. Potom musíte zajistit v kolonii co nejpřívětivější teplotu a udržovat co nejlepší náladu vašich lidí. Jakmile si myslíte, že máte všechno pod palcem, skončí tutoriál a objeví se první problémy.

Příběh hry je jasný, zima je tady a nikam se nechystá. Ve hře vám nikdo nevysvětlí, kde se tady vzala a proč. Frostpunk zatím nemá endless mode, ale když se dostanete na konec kampaně, nebudete zklamaní. Za jak dlouho se na ten konec dostanete se nedá přesně říct, možná za hodinu, možná za deset.

Klíč k přežití není jednoduché najít. Alespoň ze začátku. Jednotlivé události, jako prudké ochlazení nebo objevení jiné kolonie, jsou nahodilé. A většinou s sebou nesou jenom problémy, občané se po nich bouří a vy se musíte snažit, aby naštvaně neodkráčeli pryč. Někdy stačí postavit novou budovu, například pekařství. Jenže musíte vždycky zvážit, jestli je vhodná doba ke stavbě nové budovy nebo se vyplatí počkat a přijít o pár kolonistů. Prostě vás čeká hromada rozhodnutí a ať už si vyberete jakkoliv, vždycky to bude mít plus a mínus.

Musíte mít neustále na paměti, že tady jde o přežití. Na rozdíl od jiných strategií jako je třeba Civilizace, tady nejde o to mít nejhezčí města a milující sousedy kolem. Tady nemáte ani jídlo ani suroviny na to, abyste mohli budovat krásnou kolonii. Ve Frostpunku budete zaměstnávat děti, mrtvoly házet do jámy a mrzáky necháte umrznout. Je to prostě trochu jiná strategie, která vás nutí obětovat trochu té lidskosti, ale právě to jí podle mě dodává to kouzlo.

Frostpunk rozhodně nevede hráče za ručičku, ale celkem rychle se naučíte, co dělat a co ne. Postupným objevováním a zkoumáním se odemykají nové budovy a možnosti. Nicméně pořád je to indie titul a časem dojdou nové budovy. Vývojáři slibují nový obsah a my tak můžeme jenom čekat. Tak jako tak se nákup Froatpunku vyplatí, pokud vás aspoň trochu baví zachraňovat lidstvo.

Hodnocení 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *