Game Access 18′ Expo – TÉMA – Jaký byl herní veletrh v Brně?

Víkend tento týden v Brně patřil hrám, hráčům a herním vývojářům. Na výstavišti byla od 1. do 3. června herní výstava Game Access 18‘ Expo a lákala hráče hned na několik událostí. U stánku Xzone si návštěvníci mohli vyzkoušet VR na PlayStation 4 a nakoupit merch, v herním muzeu si připomněli staré, dobré hry jako první DOOM nebo Quake a v sobotu byla na veletrhu legenda všech legend John Romero.

Game Access hostil několik konferencí rozházených po celém Brně. Nejvíc hráčů se ale shromáždilo na výstavišti. Pavilon V na brněnském výstavišti byl celý víkend plný těch, kteří přišli zavzpomínat na staré časy deskovek a prvních konzolí, ale taky nakouknout do budoucnosti her.

 

Celou akci doprovázely soutěže jako ta o nejlepší cosplay nebo přednášky od lidí z herního průmyslu (těch jsme se neúčastnili). Mohli jste si poslechnout Johna Romera (DOOM), Dana Vávru (Kingdom Come) nebo Marka Madeje (Zaklínač 3). V rámci Game Accessu probíhal turnaj v esportu. Další z událostí, ke které se mohli všichni účastníci přidat byl turnaj v deskových hrách. Lidi z Albi, REXhry nebo Blackfire stáli u stolů s hrami a nejen, že ochotně vysvětlovali pravidla her, ale když bylo potřeba, dohodili vám spoluhráče. Tomu říkám servis.

Jakmile jsme měli dost deskových her, přesunuli jsme se do muzea her. Tam jsme si vyzkoušeli poklad v podobě prvního DOOMa. U prvního PlayStationu jsme si po několika letech znovu zahráli Crashe Bandicoota a u dvojky na nás čekali závody. Ukázalo se, že novější hry mi jdou mnohem lépe. Proto jsem si u prvního Crashe nalhávala, že už jsem vyšla ze cviku.

Podle mě největším tahákem celého veletrhu byla autogramiáda 5 opravdu výjimečných lidí. Jako první rozdal podpisy Nate Stephens, který se podílel na vývoji letošního God of War. Po něm přišel momentálně nejznámější český vývojář Daniel Vávra. Další se objevil John Romero, na kterého podle mě čekalo nejvíc lidí. A podepisování sběratelských předmětů ukončili Ben McCaw (Horizon: Zero Dawn) a Marek Medej (Zaklínač 3). Na své si tak podle mě přišli všichni, ať už mají oblíbenou jakoukoliv platformu nebo hru.

Game Access byl letos v Brně po třetí a já osobně se půjdu odívat i na ten další. Trochu mě zklamalo, že byl veletrh jenom na půlce pavilonu V. Všechny konference mimo pavilon V jsou placené a pokud nejste student, vysolíte 3000 za lístek. Mohli by do příštího roku veletrh trochu zpřístupnit lidem. Celkově jsem čekala víc stánků a lidí, ale aspoň jsme se nikde nemuseli mačkat. Rozhodně jsme zavzpomínali na hry, které jsme hráli jako malí kidi. A dozvěděli jsme se něco málo o tom, co chystá indie scéna. Nemůžu říct, že by mě Game Access zklamal, ale myslím si, že toho mohl nabídnout (zpřístupnit) mnohem víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *