GeForce GTX 1080

Grafická karta GeForce GTX 1080

Společnost NVIDIA, jenž patří mezi úplné špičky ve výrobě grafických karet, neustále svádí konkurenční boje o zákazníky se společností AMD. K tomu, aby NVIDIA kontrolovala tento konkurenční souboj, má podle představitelů společnosti pomoct vstup nové grafické karty na trh. Konkrétně se jedná o nadupanou grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 1080.

Dřívější spekulace vedly k tomu, že AMD by mělo novou generaci grafických karet na trh dostat dříve, ale prvně jmenovaná společnost jej předběhla. Udávaný termín představení novinek byl kolem poloviny tohoto roku, na což nVidia zareagovala jak nejlépe mohla a to tím, že novinku s modelovým označením GTX 1080 představí ji v květnu 2016. Nová grafická karta by měla být v podstatě jakousi nástupkyní předchozí vcelku dosti úspěšné grafické karty GTX 980. V podstatě tedy měla nést druhé nejvýkonnější jádro generace Pascal s označením GP104. Po ní by také měly následovat karty s jádrem v plné palbě v podobě GP100, čili následovníci dnešní TITAN a GTX 980 Ti a samotná GP100 bude základem i pro další generace karet Tesla a Quadro. Pokud je řeč o samotné paměti, zde mluvíme o běžně využívané GDDR5 a to s konkrétní kapacitou 8GB. Velkým otazníkem je i to, jak širokou sběrnici využijí a na jak vysokých taktech budou pracovat. Ohlášený je i vstup na trh vylepšené verze karet s čipy GDDR5X, což je určitě dobrou zprávou, protože tyto čipy slibují v konečných verzích až dvojnásobnou propustnost oproti GDDR5. Velkým lákadlem také bude přítomnost 8pinový PCIe (poskytuje také 150 W), který nahradí dosud používaný 6pinový.

Konkrétní datum vstupu na trh této grafické karty zatím nevíme. Jediné, s čím jsme obeznámeni je fakt, že se objeví v květnu. Její cena je také pořád tajemstvím. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *