Gloomhaven – NOVINKY – Z deskovky na počítače!

Inspirovaná starými hrami, vznikla desková hra Gloomhaven jako taková pocta všem dugeon crawlerům. Hra ušla dlouhou cestu, získala si srdce fanoušků a po letech přesunula postavičky z reálného světa do toho digitálního a dala tak vzniknout jedné z nejlepších her svého žánru.

  • Datum vydání: 20. října 2021
  • Vývojář: Flaming Fowl Studios
  • Platformy: Microsoft Windows, macOS, Linux

Gloomhaven byl už od roku 2017 v Early Accessu a i když ve hře byli ty hlavní mechaniky už tehdy, něco jí pořád chybělo. Takže když tento rok Gloomhaven vyšel jeho kompletní, hotová hra s kampaní, multiplayerem a vším ostatním, nedalo se odmítnout a nepodívat se na ni blíž.

Steam verze hry má jednu obrovskou výhodu už na začátku, nikdo nemusí chystat herní mapu a hledat postavičky, po krátkém loadingu (a při prvním spuštění tutoriálu) hráče hodí rovnou do hry a nezdržuje je. Jednoduše můžete rovnou hrát buď kampaň v singlu nebo s přáteli nebo načíst nějakou z multiplayerových map.

Gloomhaven byl propracovaný už jako deskovka a většina z herního systému se dostala i na obrazovky. Prvním náznakem komplexnosti hry je soubojový systém. Ve hře je hned několik class, každá z nich má speciální karty a má tak jiné výhody. Stejně tak má speciální karty nepřítel a zkombinovat všechno tak, aby se to nakonec obrátilo ve výhodu pro hráče je někdy pěkně těžké.

V podstatě při každém útoku musíte použít oboustrannou kartu, a protože má karta dvě strany, většinou je to něco za něco. Konstantě tak přemýšlíte nad tím, co se vyplatí a jak si neznepříjemnit další útok. Naštěstí se dají herní pravidla i speciální útoky rychle naučit. Většinou metodou pokus omyl, ale nakonec se dostanete k tomu, co chcete.

Gloomhaven je jedna z těch her, na které si rádi zanadáváte, dokáže být nefér, potrápit a nechat vás okusit sladké vítězství. Protože vychází z deskovky, kterou typicky nehrajete sami, myslím si, že je o něco lepší v muliplayeru, jenom proto, že mi to dává větší smysl. Ani kampaň v singlu není špatná a dá se bez větších problémů odehrát, dává vám perfektní příležitost vypadnout ze skutečného světa a nastavit si všechno jenom podle sebe a pro sebe.

Postavy stejně jako herní rozhraní a mapy vypadají graficky skvěle, nic jim nechybí a dokáží hráče vtáhnout. Je to perfektní příklad toho, jak vzít předlohu deskovky a udělat z ní perfektní hru na počítače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *