Grand Theft Auto – Ochrana značky Take-Two versus tvůrčí fanoušci

Take-Two Interactive není známý jen svým tvrdým postojem proti únikům informací o chystané hře Grand Theft Auto VI nebo proti modifikacím starších titulů, ale také pro svou razantní reakci na činnosti spojené s herními značkami mimo digitální svět. Nedávno se takovýmto problémům musely postavit dvě restaurace, které měly být otevřeny v San Diegu o víkendu konaného Comic-Conu, od 20. do 23. července.

Obě tyto restaurace však vznikly na základě fiktivních řetězců rychlého občerstvení, které jsou dobře známé právě ze hry Grand Theft Auto. Take-Two se ale toto nepovedené napodobení jejich herních značek nelíbilo, a proto okamžitě zasáhli a povolali své právníky do akce.

instagram

Minulý rok se během san diegského Comic-Conu krátce objevila reálná verze fiktivní restaurace Cluckin’ Bell, kterou mnozí hráči poznali z hry GTA San Andreas jako parodii na řetězce Taco Bell a KFC. Fanoušci byli nadšeni a sdíleli fotografie a videa z návštěvy této zvláštní restaurace na sociálních sítích. Celý projekt však nebyl oficiálně spojený ani schválený společnostmi Rockstar nebo Take-Two. Zodpovědnou za tuto neobvyklou akci byla umělecká skupina BoyWorldWide ve spolupráci s řetězcem Smokin J’s BBQ.

Na letošní ročník Comic-Conu plánovala stejná skupina ještě větší podívanou – tentokrát otevřít restauraci Burger Shot, což je parodie na Burger King. Avšak tuto snahu si společnost Take-Two všimla a ihned zareagovala. Dne 14. července obdržela skupina BoyWorldWide dopis, ve kterém byla vyzvána, aby okamžitě zastavila činnost spojenou s fiktivními restauracemi z herního světa GTA. Skupina byla následně svolána k jednání s právníky společnosti Take-Two, na základě kterých se rozhodla, že plánovanou restauraci Burger Shot v San Diegu nestaví a již nainstalovanou část interaktivní instalace odstraní. Skupina se však rovněž omluvila všem fanouškům, kteří měli v plánu Burger Shot navštívit.

vyjádření na instagram

Co se týče původně plánované restaurace Cluckin’ Bell, situace se zdá být trochu odlišná. I když se jejich naplánovaná interaktivní instalace spojená s Comic-Conem neuskuteční, plánují stále otevření restaurace s trochu jiným názvem – Don’t Cluckin‘ Tell. Musíme uznat, že takový kreativní a odvážný krok si vyžaduje značné sebevědomí.

Společnost Take-Two Interactive bere ochranu svých herních značek velmi vážně a neváhá jednat proti nepovolenému využívání či napodobování ve skutečném světě. Na druhou stranu lze ocenit, že tito nadšení fanoušci se snaží přinést herní svět do reality a oživit tak jejich oblíbené zážitky mimo počítačové monitory. Avšak musíme si uvědomit, že v tomto případě je důležité dodržovat autorská práva a svolení samotných tvůrců, aby se neprojednali cestou nežádoucích právních kroků a konfliktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *