Grim Fandango Remastered – RECENZE – Nejlepší adventura všech dob

Jak poznáte velmi starou hru? Asi tak, že původní verzi na dnešních počítačích už nelze spustit. Většinou se objeví emulace, díky níž si ji znovu zahrajete, ale v dalším případě se na trhu ocitne remake, respektive remaster. Takových jsme se v poslední době nedočkali mnoho. Jak se povedl tento?

Grim Fandango patřil mezi ty nejlepší adventury všech dob. Právem získal uznání od celé komunity pro svůj lehce děsivý příběh, vtipné dialogy, ale především skvělou adventurní hratelnost. Vyšel však ještě v minulém tisíciletí, a tak ho dnes na žádném počítači nezapnete. Alespoň ne původní verzi. Zdařilý remake od studia Double Fine potvrdil očekávání – kvalita se ani trochu nemění, a tudíž přichází jedna z nejlepších adventur posledních let.

gf 2

Na staré hry se mladý hráč dívá skrz prsty. Někdy se mu nelíbí příliš složitá hratelnost, grafika nebo celkové zpracování a jindy prostě nechápe celý ten poprask kolem staré hry, která vyšla jako remake. Tady se ovšem GF vyznamená coby lehce hratelný titul. Přece jen, od jeho vydání uplynulo celých osmnáct let, jenže už tehdy se žánr adventur uměl tvářit „lidsky“. Někdejší složitost starých adventur zde střídá jednoduchý systém, kdy v poli označeného objektu vyskočí možnosti mluvit, vzít nebo pohnout. Nic zapeklitého v tom nehledejte.

Hráče tedy nepřekvapí stará hratelnost, avšak co odkazy na původní verzi? V nastavení si hru můžete přepnout do originální grafiky, což působí zajímavým dojmem, zvlášť pro nostalgiky… Neznám lepší možnost, jak připomenout původní hru než právě zachování starého grafického nastavení. Pro všechny ostatní si v Double Fine dali tu práci, aby uhladili všechny 3D objekty postav a malinko vyretušovali 2D prostředí. Nečekejte grafické orgie, ale Remaster nevypadá vůbec zle.

gf 3

Příběh a postavy této hry hráče sice nevyděsí, ovšem celý děj se odehrává v záhrobí, kde se chopíme role kostlivce Mannyho. Ten provází nebožtíky cestou do záhrobí. Ti, co v životě nezlobili, obdrží několik výhod, ostatní se pak povezou standartní cestou. Kostlivec Manny pracuje v cestovní kanceláři, která tyto cesty zajišťuje. Humorem se tady ani trochu nešetří – Manny hází jednu hlášku za druhou, občas se dočkáte několika paradoxů a celkově se příběh povedl na výbornou. Každý příznivce dobře napsaných scénářů po několika hodinách začne rochnit blahem. Nic lepšího v žánru adventur dnes neobjevíte, o to se vsadím!

VERDIKT:

Poctivá adventura ze staré školy, která ale nepůsobí dojmem složitého trilobita. Jakmile spatříte první scénu, už vás hra nepustí. Skvělá práce!

9 / 10

Klady +

  • Výborný remaster
  • Uhlazená grafika
  • Scénář
  • Příběh
  • Dialogy
  • Humor

Zápory –

  • Občas příliš složité

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *