Grounded – RECENZE – Jak je na tom Early Access?

Sandboxový survival Grounded, ve kterém se hráč zmenší na velikost mravence a snaží se přežít na zahradě za domem, hned první den po vydání ovládl prodeje na Steamu i sledovanost na Twitchi. Je načase podívat se, čím Grounded zabodoval u hráčů a co nabízí tenhle malý velký svět.

  • Datum vydání: 28. července 2020
  • Vývojář: Obsidian Entertainment
  • Platformy: Microsoft Windows, Xbox One

Vývojáři z Obsidianu jsou známí u hráčů hlavně díky několika povedeným RPG jako Pillars of Eternity a Tyranny a novým „Falloutem“ The Outer Worlds. Grounded se od ostatních her odlišuje nejen vybraným žánrem, ale i prostředím. Zapomeňte na fantasy mapy a nové galaxie, tady si vystačíte se zahradou za domem.

Grounded staví hráče do role jednoho ze čtyř hrdinů, zmenší ho na velikost mravence a dá mu jednoduchý úkol – přežij. Kromě přežívání vám hra dává ještě jeden úkol, hlavní postava sice neví, jak se zmenšila, jejím cílem je vrátit se k původní velikosti.

Hra je momentálně v Early Accessu, a i když se můžete vydat po stopách hlavního úkolu a plnit jednotlivé části úkolu, hra není celá hotová a tím pádem se nedostane na samotný konec hry. Proto je mnohem zajímavější vydat se na průzkum a prostě objevovat skrytá zákoutí zahrady. Grounded se jako většina survival her soustředí hlavně na shromažďování materiálů z okolí a na následný crafting.

Základem přežití v divočině je mít v baťůžku vodu a nějaké jídlo, ve hře rychle zjistíte, které houby jsou bezpečné a kterým se raději vyhnout a kde sesbírat pár kapek vody. Protože jste prťaví brzo si taky všimnete, že větší hmyz vás vidí jako svačinku a přijde čas se ozbrojit. Nové recepty na crafting získáváte skenování získaných předmětů do počítače a díky propracovanému a přehlednému systému budeme rychle vědět co dělat a jaké materiály sbírat.

Hráči mají možnost postavit si vlastní pevnost a zajistit si s její pomocí alespoň nějaké bezpečí, ale v Grounded nejste v bezpečí vlastně nikdy. Jako úhlavní nepřítel se zatím jeví Wolf Spider, osminohé bestie útočí kdykoliv se jim zachce a nezastaví je ani hradby z trávy.

Zatím největším problémem Grounded je Early Access, hra není přehnaně těžká a po pár minutách se zorientujete a máte celkem jasnou představu co je potřeba udělat, jenomže čas od času narazíte na mapě na páskou ohraničenou oblast, do které se zatím nedostanete. To stejné platí o příběhu, sice tam nějaký bude, ale zatím není. Grounded je skvělý survival a není zase tak velkým překvapením, že všechny baví. Obsidian odvedl kus práce a až bude hra komplet hotová, půjde o ještě lepší titul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *