GTA VI – Autor hackerských útoků tvrdě odsouzen!

Arion Kurtaj, osmnáctiletý hacker, který se podílel na úniku záběrů z očekávané hry Grand Theft Auto VI, byl odsouzen na doživotí do léčebny s ostrahou. Soudce rozhodl, že Kurtaj je i nadále vysoce rizikový pro veřejnost kvůli své touze páchat kybernetickou trestnou činnost. V srpnu bylo zjištěno, že Kurtaj provedl kybernetické útoky na různé společnosti, včetně Rockstar Games, vývojáře hry GTA VI. Byl však shledán nezpůsobilým stanout před soudem, protože je autista, takže porota musela rozhodnout spíše o jeho činech než o jeho zločinném úmyslu.

Během slyšení vyšlo najevo, že Kurtaj byl ve vazbě násilnický a vyjádřil úmysl vrátit se ke kybernetické kriminalitě. Posudek o duševním zdraví potvrdil jeho přetrvávající motivaci k páchání těchto trestných činů. V důsledku toho byl odsouzen k pobytu v nemocnici, dokud nebude zjištěno, že již není nebezpečný.

V září, když byl Kurtaj propuštěn na kauci za předchozí hackerský útok, uniklo 90 videí, na kterých hrál hru GTA VI. Přestože byl pod policejní ochranou v hotelu, podařilo se mu provést útok na společnost Rockstar Games pomocí chytré televize na pokoji. Další člen skupiny Lapsus$, sedmnáctiletý mladík, dostal 18měsíční komunitní příkaz a zákaz používání VPN.

Ačkoli Kurtajova obhajoba tvrdila, že při vynášení rozsudku by měl být zohledněn úspěch oficiálního traileru ke hře, soudce s tím nesouhlasil a uvedl, že Kurtajovým jednáním byly poškozeny skutečné společnosti a lidé. Společnost Rockstar Games tvrdila, že na řešení následků útoku vynaložila 5 milionů dolarů.

Shrnuto a podtrženo, Arion Kurtaj, hacker zodpovědný za únik záběrů z GTA VI, byl kvůli vysoké míře nebezpečnosti pro veřejnost odsouzen k doživotnímu trestu ve věznici s ostrahou. K tomuto rozhodnutí přispělo Kurtajovo násilné chování ve vazbě spolu s jeho pokračujícím záměrem páchat kybernetickou trestnou činnost. 

Soud odmítl argument obhajoby, že by úspěch herního traileru měl trest zmírnit, a zdůraznil skutečnou škodu způsobenou společnostem a jednotlivcům. Náklady společnosti Rockstar Games byly odhadnuty na 5 milionů dolarů. Kurtajovo zapojení do skupiny Lapsus$ a jeho schopnost provádět útoky pod policejní ochranou dále zdůraznily potřebu jeho bezpečného uvěznění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *