Herní počítače Steam Machines propojí konzolový zážitek s počítačovým – TÉMA

Představení Steam Controlleru

Ptáte se, proč se dnešní článek nezaměřuje na hru, ale na počítače, díky nimž ty hry vůbec hrajeme? Myslíte si, že je tohle téma krajně nezajímavé a navíc se nijak netýká herní scény? Omyl. Steam Machines slibují revoluci v podobě spojení dvou naprosto odlišných nepřátelských táborů – totiž konzolí a klasických počítačů. Smícháním obou platforem do jedné by se měl zrodit herní počítač, se kterým se sice připojíte na internet, ale jakékoli jiné funkce, včetně přehrávání video souborů, operační systém SteamOS nezahrnuje. Ač tento stručný popis možná působí dojmem, že Steam Machines prakticky nepřinesou nic nového a ještě k tomu znesnadní používání počítače, ani to není tak úplně pravda. Všechny počítače Steam Machines bychom totiž měli vnímat spíš jako konzole, přestože v jádru fungují na operačním systému SteamOS (momentálně v beta verzi). V oficiálním videu, představující ovladač Steam Controller, Valve prohlásilo: „Hry jsou o zkušenostech. Jak hrajete, může být stejně důležité, jako co hrajete. A příliš dlouho hráči museli volit mezi přesností myši nebo důvěrností herního ovladače. Stejně tak se museli rozhodovat, zda upřednostní sílu PC nebo pohodlnost gauče. Ale co takhle mít obojí?“ Počítače Steam Machines plánují uplatnit svou sílu právě na poli herních periferií.

steam_machine_14013130988574

Levné, ale přitom výkonné

Ne, nesnažím se tu dělat Valve reklamu. Ale ceny, za jaké pořídíme herní počítače Steam Machines, jsou sraženy pekelně nízko. A když říkám, že je pořídíte za opravdový „pakatel, tak si nedělám srandu. Ty slabší sestavy začínají přibližně v rozmezí 449 dolarů, což přepočtem na koruny činí necelých jedenáct tisíc. Přitom za herní počítače si jejich výrobci zpravidla účtují daleko vyšší ceny. Inu, porovnejte si sami, kolik v dnešní době stojí sestavení počítače s parametry:

  • Procesor Intel Core i3
  • Operační paměť 4GB RAM
  • Grafická karta GeForce GTX (2 GB DDR5)
  • Harddisk s 500 GB
  • 1x 802.11 Wifi Karta
  • a navíc ještě se Steam Controllorem

Podle mě se cena za takovou sestavu vyšplhá na daleko větší cenu, minimálně okolo třinácti tisíc korun (a to samozřejmě nepočítáme herní periferie v podobě ovladače Steam Controller). Suma, již udalo Valve, tedy příjemně láká ke koupi, ale pozor. Jak už jsem se zmínil, nedostanete plnohodnotný počítač se vším všudy. Nevýhodou na Steam Machines stále zůstává fakt, že samotný SteamOS se nachází v Beta verzi. Nepřehrajete tedy videa, ani zvukové soubory, což možná odradí potencionální zákazníky, nicméně hráčům to vadit nebude.

Druhá cenová meta, prodávající se v předobjednávkách za 549 dolarů, nabídne jen rozšířenou paměť RAM. A já si tudíž myslím, že se už oplatí investovat těch dalších sto dolarů, neboli zhruba 2500 korun, protože paměť RAM vedle výkonnosti grafické karty určuje, jak plynule vám nové hry pojedou. Třetí konfigurace už stojí zase o stovku víc, ale tentokrát se mění procesor na značně výkonnější variantu Intel Core i5. A poslední varianta znamená největší (a tudíž i zdaleka nejdražší) volbu pro ty, kteří si chtějí zahrát hry ve vysokých detailech. Opět se mění jen procesor, nyní však i7 splní všechny hráčské touhy a s touto sestavou váš Steam Machine zvládne prakticky každou hru. A právě tady tvrdě narážíme do jednoho velkého problému.

Steam-Machines

Kompatibilita

Operační systém SteamOS běží ve svém jádru na linuxové bázi, což ústí v jednu dost nemilou skutečnost; hry s ním musí být kompatibilní. Primárně jsou vyvíjeny pro operační systém Windows, nebo možná i OSX, které používají Macy, ovšem Linux, ten zůstává opomenutý. Tento problém naštěstí brzy dospěl ke svému řešení. Valve se zkrátka zavázalo, spolupracovat s herními vývojáři na tom, aby se stali kompatibilními s nejnovější verzí operačního systému Steam OS. Momentálně tedy tímto paktem zpřístupnili více než tisíc her, jejichž seznam naleznete zde: Procházení her – Steam OS + Linux. Pro majitele počítačů s Linuxem to je určitě skvělá zpráva. Většina mainstream, ale i indie her totiž funguje i v tomto operačním systému, blízkému SteamOS nejen svým jádrem, ale také mnoha funkcemi.

SteamOS v podstatě zobrazuje téměř stejný interface (uživatelské rozhraní) jako Windows či OSX; klasickou plochu, posetou herními ikonami. Ale nejvíce se tyto tři systémy liší v tom, že pro SteamOS není plocha primární domovskou obrazovkou. Tuto roli plní tak zvaný Big Picture, celoplošná aplikace Steamu. Na ploše se tedy defaultně zobrazuje jednoduché tlačítko „Návrat do Steamu (přeloženo z angličtiny). A tady vyvstává otázka, zda někdy firma Valve, nebo někdo jiný z herní komunity poskytne systému překlad do češtiny. Podle mě se toho dočkáme jen na poli Big Picture, samotná plocha asi zůstane v angličtině

Herní ovladač Steam Controller a streamovací centrum Link

Na adresu Steam Controlleru jsem se rozpovídal už v obsáhlém úvodu, ale co streamovací periférie Steam Link? Po zapojení do počítače a například televize umožní plynulejší výkon hry, jelikož ji převede na video ve vysokém rozlišení. Není to žádné centrum pro LAN hraní, ani pomocí něj nedosáhnete většího rozlišení. Prostě usnadňuje chod náročných her, jako třeba Zaklínače 3, série Crysis nebo Rust. I se slabší sestavou proto rozjedete hry plynuleji, než kdy dříve.

Ovladač Steam Controller zanechal v lidech, jimž Valve umožnilo si ho osahat, poněkud rozpačité dojmy. Dominují mu dva touchpady – levý s šipkami pro chůzi a pravý pro rozhlížení. Na zádech má dvojici tlačítek, splňujících úlohu přídavných LT/RT butonů, známých z XBOX Controlleru. Podobnost s XBOX Controllorem se opravdu nezapře, hlavně z toho důvodu, že SC disponuje čtveřicí tlačítek A B a X Y. I vzhledem se dost podobá slavnější konkurenci – je zjevné, že se Valve inspirovalo Microsoftem.

Závěrem

Osobně bych si některý ze Steam Machines asi nekoupil. Pro pravověrně hráče však představují stylovou alternativu, pro ty bohatší doplněk ke svému hraní. Nedá se říct, že by SM přinášela revoluci. To ukáže teprve čas, do listopadu zbývá ještě mnoho dnů. Nicméně z prvních informací a videí od lidí, co měli tu čest, jsem si alespoň já udělal poměrně kladný obrázek o tom, co obnáší. Někomu nesednou, jiný je zavrhne kvůli špatným funkcích touchpadů na SC nebo SteamOS v plenkách… Ale nutno jim nechat, že hybrida mezi stolním PC a herními konzolemi nové generace byste na současném trhu hledali těžko. Tedy až doteď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *